Boule na krku – bulka na krku

Boule na krku může znamenat závažné onemocnění, ale často je pouze projevem zánětu, při kterém se zvětší mízní uzliny. Přesto se nevyplatí bouli podceňovat!

Boule na krku je velmi nepříjemná záležitost, která málokoho nechá v klidu. A to je jedině dobře. Boule na krku totiž může znamenat různé druhy onemocnění, z nichž některé jsou méně a jiné více závažné. V některých případech se může jednat dokonce o smrtelnou nemoc. Proto by se boule na krku neměla nijak podceňovat a postižený by měl okamžitě vyhledat lékařské vyšetření za cílem identifikace původu problému a případné léčby.

Boule na krku může mít různé rozměry a strukturu. Někdy se jedná o malou kuličku o velikosti několika milimetrů, jindy jde o mnohacentimetrovou bouli. Zrovna tak struktura může být měkká, tvrdá nebo chrupavčitá. Odlišná je i rychlost růstu útvaru. Ve všech případech znovu záleží na tom, čím je boule způsobena.

Podle jejího umístění a odhadu lékaře můžete být odeslání k různým vyšetřením. Nejčastěji se jedná o laboratorní testy, rentgeny, ultrazvuk, magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření. Můžete být posláni i na biopsii, pokud je podezření na rakovinu. Lékařem první volby je obvykle ORL lékař nebo obvodní lékař. Pokud máte pocit, že se jedná o důsledek zubního problému, navštivte rovnou stomatologickou ordinaci.

V následujícím textu si představíme některé nemoci, které boule na krku způsobují. Jejich výčet není samozřejmě konečný, protože možností je mnohem více.

Lymfadenopatie

Jejím projevem je zvětšení mízních uzlin, které pak můžou vytvořit menší nebo větší bouli či boule na krku. Zvětšení mízních uzlin může být způsobeno bakteriemi, viry nebo parazity. U infekcí se nejčastějí boule tvoří u zánětů hrtanu, zánětu nosohltanu nebo při angíně. Může se ovšem jednat také o nezhoubné nebo v horších případech zhoubné nádorové onemocnění.

Zvětšení štítné žlázy

Pokud postižený trpí problémy spojenými se zvětšenou štítnou žlázou, tak se můžou začít v její struktuře tvořit uzlíky v různorodém počtu. Postižený pak má pocit, jako by jezdil prstem po bublinkovém igelitu. Uzlíky jsou nebolestivé a tužší. Onemocnění štítné žlázy je bez léčby nebezpečné.

Toxoplasmóza

Jedná se o parazitární infekci, kterou si většina lidí spojuje s kočkami. Ovšem toxoplasmózu může člověk chytit i od hlodavců, domácích zvířat nebo jiného člověka. Může se projevit zvětšením uzlin a tvorbou bulek, únavou a malátností. Neléčená forma se může během času zhoršit a ohrozit nemocného na životě.

Zubní a ústní zánět

Také zubní a ústní problémy s emůžou projevovat vytvořením bulky zasahující nebo blíží se krku. Nejčastěji se jedná o infekční zánět. Díky zánětu natečou mízní uzliny, vytvoří se otok nebo dokonce absces.

Tuková boule – lipom

Lipom je tukový nezhoubný nádor, který se může objevit i v okolí krku. Je tvořen, jak již název napovídá, z tuku. Nejčastěji bývá chirurgicky odstraněn z estetických důvodů. Dalším důvodem může být jeho růst, kdy může začít znepříjemňovat život postiženého.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno