Čaj ze skořápek vlašských ořechů

Přemýšlíte, jak využít to množství odpadu, které vám zbylo po louskání ořechů? Máme pro vás jeden zajímavý recept našich babiček – čaj ze skořápek vlašských ořechů. K čemu je dobrý a s čím vším vám může pomoci?

Ořechy k zimě zkrátka patří. Sice nám dá trochu práce, než je z jejich pevného obalu dostaneme, ale výsledek stojí za to. Dobrou zprávou však je, že ani to množství skořápek, které se vám na stole kupí, nepřijde nazmar.

Proč využívat skořápky od vlašáků?

Skořápky ořechů jako bohatá zásobárna minerálů i řady vitamínů. Je jich celá řada. Z vitamínů B je to zejména B1, B2, B3 a B6. dále tu pak najdeme měď a jód. A podíváme-li se i na obsah jejich jader, přibude ke všem pozitivům ještě kyselina listová, fosfor, mangan a mnohé cenné oleje. U skořápek je pak velmi důležitý zejména obsah jódu. Toho máme v moderní době často nedostatek. Tak pro se neinspirovat právě znalostmi našich babiček?

Zavařování ořechů

Recept na čaj za skořápek je opravdu jednoduchý. Budete potřebovat asi tři šálky skořápek. Nemusíte je roztloukat, prostě vše odměřte od oka. Zalijte je v hrnci stejným množstvím vody a nechte vařit. 15 minut od dosažení bodu varu by mělo stačit. Odstavte z plotny nechte společně vychladnout do druhého dne. Poté čaj ze skořápek vlašských ořechů přeceďte.

Užívejte po 30 ml a to 3x denně, nejlépe před jídlem. A jak dlouho? Nejlépe po dobu dvou až tří týdnů. Budete si tak muset připravit takových čajů hned několik. Na druhou stranu nebudete muset vyhazovat skořápky „jen tak“ a bez užitku. A to se rozhodně počítá. A kam potom s nimi? Určitě se uplatní na kompostu, případně v kontejneru s bio odpadem.

Náš tip: pokud vám nějaký čaj ze skořápek vlašských ořechů zube i po ukončení vaší léčebné kůry, nevylévejte ho. Poslouží jako skvělé hnojivo pro vaše pokojové rostliny. I ony totiž potřebují jód a další prvky, které obsahuje.

Na co je ještě čaj ze skořápek dobrý?

Jde také o skvělý lék pro chřipkové období. Není však nutné ho v tomto případě připravovat tak silný, jako předtím. Použijte 25 půlek vlašských ořechů a zalijte je 500 ml vody. Společně povařte půl hodiny a nechte vychladnout. Poté přeceďte přes jemné sítko do hrnku a čaj vypijte. Dopřávejte si ho co nejčastěji, a to až po dobu týdne. Zásobí vás potřebnými tekutinami a minerály, a navíc i trochu pomůže s odhleněním organismu.

Protože nechutná příliš dobře, doporučujeme ho ochutit. Citron a med bude dobrá volba, ani jedno však nepřidávejte do horké tekutiny, zbytečně byste se o část prospěšných látek připravili.

A v neposlední řadě lze tento čaj použít i jako ústní vodu. Skořápky totiž působí antiviroticky a antimikrobiálně, proč se tedy o jejich pozitivní působení připravovat? Skoro nic nás nestojí a máme je stále po ruce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno