Ceny potravin v Norsku

Chystáte se na sever a jednou z destinací, které navštívíte, je Norsko? Pak se připravte na extrémně vysoké ceny potravin. Norsko je tím nechvalně známé. Kolik peněz si směnit a kolik budou jednotlivé potraviny stát?

Ceny potravin v Norsku

Norsko
Norsko

Pobyt v Norsku si budete díky krásným městům i přírodě užívat, ovšem jen do doby, než navštívíte supermarket nebo restauraci. Norsko patří ekonomicky mezi nejvyspělejší země, proto je v Norsku pro zbytek Evropy velmi draho. Norsko není členem Evropské unie, a ačkoliv se členskými státy spolupracuje, nepřiváží zase tak velké množství potravin. Velkou část tvoří potraviny z vlastního trhu. Pojďme se podrobněji podívat, kolik jednotlivé potraviny v Norsku stojí.

Pečivo a luštěniny, přílohy

Pokud si budete chtít vychutnat chutný norský chléb, počítejte s tím, že pořádně zaplatíte i za něj. Za normální půlkilový bochník chleba zaplatíte průměrně 23 norských korun (NOK), což odpovídá přibližně 65 Kč. Kilogram rýže vás přijde na 30 NOK (83 Kč), půlkilové balení špaget na 15 NOK (40 Kč).

Ovoce a zelenina

V Norsku pro nás není levné vůbec není, ani ovoce a zelenina. Počítejte s tím, že za kilogram banánů zaplatíte v přepočtu 66 Kč, kilogram rajčat stojí i 75 Kč a za kilo jahod zaplatíte přes stovku.

Masné výrobky

Norsko je královstvím ryb, takže jedním z málo potravin, které pořídíme za relativně malé peníze, jsou právě ryby. Kilogram lososa stojí v průměru jen necelých 300 Kč, což je slušná cena i na naše poměry. Přes tři stovky zaplatíte za kilo kuřecího masa. Kilogram hovězího masa stojí víc než 600 Kč.

Alkohol

A jaké jsou ceny alkoholu v Norsku? Pokud byste si chtěli vychutnat české pivo ze supermarketu, zaplatíte za něj necelou stokorunu. Cena za domácí pivo startuje na 50 Kč. Láhev vína stojí průměrně 400 Kč.

Ceny v restauracích

Pokud se budete chtít najíst v restauracích nebo fastfoodech, počítejte se velkými výdaji. Návštěva Norska je drahá a výdaje na stravování ze projeví velmi výrazně. Pokud si vystačíte s fastfoody a s McDonaldem, za BicMaca s hranolky a colou zaplatíte 250 Kč. Těstoviny v levnější restauraci přijdou na 330 Kč a za tradiční pokrm v restauraci střední třídy zaplatíte i 600 Kč.

Kde potraviny v Norsku kupovat

V Norsku se nachází hned několik obchodních řetězců, kde můžete potraviny nakupovat. Mezi cenově nejvýhodnější patří REMA 1000, RIMI a Bunnpris. Dražší sortiment pak najdete v obchodech Joker, Ica nebo Spar.

Norsko je krásná země, letenky do něj pořídíme za několik stovek. U Norska musíte ale obzvlášť počítat s dalšími výdaji, a především s jídlem. Potraviny jsou pro nás v Norsku velmi drahé. Smiřte se s tím a při návštěvě Norska tuto skutečnost respektujte. Nesnažte se ušetřit každou korunu a pobyt si užijte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno