Co je ebola

Slovo ebola je již dobrých pár měsíců propíráno ve večerních zprávách po celém světě. Sami jste nejspíš slyšeli minimálně jednu reportáž o tom, jak se nemoc nebezpečně šíří z jihu Afriky, kde její epidemie (dnes už tak aktuální situaci můžeme nazvat) poprvé vypukla. Ebole se také říká krvavá horečka ebola, což člověka v souvislosti s pojmem epidemie zrovna moc neuklidní. V dnešním článku se proto podíváme na její příznaky, léčbu a způsob přenosu.

Proč bychom se jí měli bát?

Ebola je virové onemocnění, které se šíří stykem s krví, sekrety a dalšími tělními tekutinami nakaženého. Tato Malé africké dítě, které sedí u hliněné peceskutečnost je však značně problematická právě v souvislosti s Afrikou. Tam je totiž součástí tradičních pohřbu také dotyk s mrtvým. Takto se do dnešního dne nakazily tisíce afričanů, kteří odmítli těla svých blízkých zpopelnit a vystavili se tak vysokému riziku nákazy.

Lékaři se nakaženým afričanům a jejich blízkým samozřejmě snaží vše vysvětlit, ale jen málo kdy se setkají s pochopením. Sami se tak často dostávají do nebezpečí, které ohrožuje jejich holý život. Ebola je bohužel až z 90% smrtelná a neexistuje proti ní účinné očkování ani léčba. Nejvíce by se měli paradoxně bát mladí a zdraví lidé. Virus eboly se vyznačuje jednou zvláštností – při pobytu v mladém a zdravém organizmu je mnohem agresivnější.

Příznaky nemoci

První příznaky nejsou příliš nápadné a člověk sám si jich nemusí nějaký čas všimnout. Nejčastěji to začíná zarudlýma očima a vyrážkami. Dále je dokumentována škytavka, bolest na hrudi, případně obtíže s dýcháním. Afričani ale nejsou obecně příliš choulostiví ohledně svého zdraví a podobné potíže svěřují místním šamanům. Jejich léčba dotykem pak může být zkázonosná pro celou vesnici.

Pro určení toho, zda nemoc máte či ne, je nutné udělat speciální laboratorní testy (celkem pět testů). Pro laboranty jsou takové testy pochopitelně nebezpečné, protože stačí jen malá nepozornost a člověk se nakazí. Diagnostiku také stěžuje fakt, že se nákaza může projevit v horizontu 2 až 21 dní od styku s jiným nemocným.

Léčba eboly

Účinný lék proti ebole naneštěstí neexistuje. Lékaři ve většině případů čekají, zda se s nemocí popere organismus sám. Jediné, co mohou dělat, je podávat mu tzv. podpůrnou léčbu. To znamená tlumit bolesti, léčit případné záněty, udržovat dobrou hladinu krevního tlaku a podávat dostatečné množství tekutin a živin.

Jak už jsme ale psali, čím zdravější jedinec v momentu nákazy byl, tím větší je pravděpodobnost komplikací a smrti. Pokud by se ebola rozšířila i do jiných států světa, znamenalo by to globální problém. Nezmění-li se nic na současné situaci, může v brzké době dojít k uzavření státních hranic v celé Africe a zrušení všech letů a plaveb lodí. Podle stránek lékařů bez hranic bude epidemie eboly považována za ukončenou až 42 dní od objevení se poslední nákazy. Snad to bude brzy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno