Pálení rtů

Stává se vám často, že vás pálí rty? Pak je tento článek přesně pro vás. Nemluvíme tu samozřejmě o pálení rtů po pozření extra pikantního jídla. Někdy se takový problém objeví bez očividné příčiny. Jako každý nepříjemný příznak je ho však třeba řešit. Zvláště pak, když vás pálení trápí dlouhodobě. Kůže na rtech je tenká a citlivá. Mnoho lidí trpí na její neustálé praskání v důsledku suchosti. Proto je třeba o ni dostatečně pečovat a neodkládat řešení potíží na neurčito.

Herpes

Jedním z příznaků infekce virem herpes je právě nepříjemné pálení rtů. Herpes je virus, který způsobuje všemi nenáviděné opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Ten, kdo již někdy oparměl, ví, že už se viru nikdy nezbaví. Opary se často objevují, když je naše imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen určitému procento se pak projeví také jako opar.

Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Jako prevenci se vyhýbejte fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty, rtěnku a omezte přivítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Potravinová alergieÚsta křičící ženy

To je asi nejčastější příčina pálení rtů. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku. V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaši teorii vyvrátí nebo v horším případě potvrdí.

Základní potravinové alergie:

·         Mléko

·         Lepek – ten je obsažen v obilovinách

·         Vejce

·         Sója

·         Ořechy – velmi rozšířená je alergie na buráky

·         Ryby – a také mořské plody (alergie na ústřice)

·         Kakao

·         Určité druhy zeleniny

·         Určité druhy ovoce

Alergie na přípravek na rty

V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, je tato varianta více než pravděpodobná. Nejedná o alergii na celý přípravek, ale na jednu z jeho složek. V dnešní době jsou skoro do všeho přidávány chemické látky a tělo na ně ne vždy ideálně reaguje. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty.

Nejlepší řešení je chvíli nepoužívat nic. Když potíže odezní, tak prostě vyřaďte přípravek, který jste používali a nahraďte ho novým. Pro majitele takto citlivých rtů doporučujeme bio produkty z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo můžete jít na jistotu a mazat si rty obyčejnou lékařskou vazelínou. Ta je velice levná, rty dostatečně zvlhčí a je jen mizivá šance, že by vám vyvolala alergickou reakci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno