Co na únavu a vyčerpání?

Cítíte se často unavení a bez energie? V dnešním článku se podíváme tomuto civilizačnímu neduhu na kloub. Únava může být jen obyčejná odezva organismu na nedostatek spánku či namáhavou aktivitu. Na druhou stranu je dobré vědět, že stavy neustálého vyčerpání mohou být nepříjemným symptomem mnoha nemocí. Začněte svůj problém tedy řešit co nejdříve. Pokud se brzy postavíte na nohy a ucítíte určité zlepšení, můžete být klidní. V opačném případě vám doporučujeme navštívit lékaře.

Chronická únava a vyčerpání jsou ve většině případů spojeny s náročnou prací, která nás nutí den co den pracovat od rána do večera. Sami se musíte zamyslet nad svým životem a rozhodnout se, zda vám vaše práce skutečně stojí za zničené zdraví. Prohlédněte si následující seznam a porovnejte ho se svým aktuálním zdravotním stavem.

Co přichází ruku v ruce s únavou a vyčerpáním?

·         Špatná nálada a podrážděnost

·         Omezení schopnosti pracovat efektivně

·         Stres

·         Bolesti hlavy, břicha a další drobné zdravotní potíže nezjistitelného původu

·         Tmavé kruhy pod očima a zhoršení stavu pleti a vlasů

Pasuje na vás některý z výše uvedených bodů? Pak je možná načase vybrat si dovolenou. Odjeďte na pár dní daleko od práce, od každodenních povinností a rodinných starostí. Podnikejte uvolňující aktivity, které vám dovolí, alespoň na chvíli, na to vše zapomenout.

Začněte hned ránoMladý muž, který usnul únavou u svého pracovního stolu

Únava může souviset také se špatnou životosprávou. Někteří lidé nemusí být ani tak pracovně vytížení a přesto vypadají jako chodící zombie. Většinou je příčina v nesprávném stravování a ponocování. Jestliže si k snídani a k večeři dáváte pouze kávu, tak se nemůžete divit přetrvávajícím kruhům pod očima a nedostačujícím pracovním výsledkům.

Proto je důležité začít den kvalitní snídaní. Ta by měla obsahovat sacharidy (celozrnné cereálie a pečivo), bílkovinu (sýr, šunku) a kousek ovoce nebo zeleniny. Ideální je konzumovat minimálně pět jídel denně. Poslední jídlo by mělo být lehčí, ale ne dříve či později než dvě hodiny před spaním. Při ponocování je hladovění velmi špatnou volbou.

Dostatek spánku je pro nás organismus a jeho normální fungování naprosto nepostradatelný. Spánkový deficit možná budete chvíli zvládat. Brzy si však tento zdravotní hazard začne vybírat svou daň, třeba i v podobě neustálé únavy z nedospání.

Náhražky za kávu a cigarety

Neřešte únavu kávou, cigaretami, energetickými nápoji ani porcí smaženého jídla. Je důležité, abyste se naučili povzbuzovat se zdravější formou. Přejděte na zelený čaj, který má podobné účinky jako káva. Pijte hodně čisté vody a nebojte se zařadit do svého jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. Nezdravé potraviny jsou pro nás v pracovním procesu příliš těžké a zbytečně zaměstnají trávicí ústrojí na dlouhou dobu.

Zajímavé přírodní prostředky, které vám dodají energii:

·         Maté

·         Zelený čaj

·         Guarana (tobolky)

·         Maka

Když nepomůže ani dovolená

Nepomohla vám dovolená, změna jídelníčku, pohyb ani pravidelný vydatný spánek? Pak je s vámi možná něco v nepořádku. Nepátrejte zbytečně hodiny na internetových online diskuzích a raději rovnou zajděte za svým praktickým lékařem. Může se jednat o banalitu (nedostatek minerálních látek či vitaminů v těle), ale také o vážnou věc (rakovina, cukrovka…).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno