Ztuhlý krk

Krční páteř je oblast, která nám lidem dělá velmi často nepříjemnosti. Nebylo tomu tak vždy, ovšem s nástupem moderních technologií a hromadnému usednutí za psací stoly se začal bolavý krk rozmáhat do všech koutů světa. Jistě se vám to již někdy stalo. Ráno se probudíte a svaly okolo vašeho krku jsou zatuhlé a bolavé. Sotva se doškobrtáte k jídelnímu stolu a je vám jasné, že v práci si dnes užijete pěkné utrpení, pokud se tam vůbec dokážete dopravit. Je vám to povědomé? Tak to určitě čtěte dál.

Ztuhlým krkem mohou trpět dvě skupiny lidí – ti z vás, kteří mají sedavé zaměstnání a sportu se vyhýbají obloukem a na druhou stranu i vášniví sportovci.

Nejčastěji ztuhlý krk trápí právě lidi se sedavým zaměstnáním. Je to dáno tím, že nemají dostatečně posílené krční svalstvo a tráví i několik hodin v kuse držení krku v nepřirozené poloze. Většinou se s tím bohužel nedá nic dělat, protože jen málokdo se vzdá zaměstnání ve prospěch svého zdravého krku. JMuž pracující u počítače v nevhodné polozeediné, co můžete vyzkoušet, je občasná masáž krčního svalstva, protahování během dne a večer si zajít např. na jógu. Ovšem jednostranná zátěž se vám i přesto čas od času ozve bolestía ranní ztuhlostí.

U sportovců je tento stav naopak méně pravděpodobný, ne však vyloučený. I oni si mohou při cvičení svaly natáhnout a zablokovat. Nemáte-li žádné jiné potíže, kromě bolesti svalů a snížené hybnosti, není důvod k obavám. Problém nastává ve chvíli, kdy vám začnou brnět ruce a ucítíte vystřelující bolest, jež vede až ke konečkům prstů. V takovém případě urychleně utíkejte k lékaři, mohlo by se totiž jednat o potíže s páteřní ploténkou.

Obě dvě tyto skupiny pak mohou přijít k ztuhlému krku ještě dalšími třemi způsoby. Za pravé prochladnutím nebo ofouknutím. Zvláště po fyzické námaze je důležité držet krk v teple. Za druhé tu máme klasické úrazy, kterým lidé často nevěnují dostatečně velkou pozornost.

Mezi ty nejtypičtější patří prudké zabrzdění v autě nebo jiném dopravním prostředku. Tyto situace nepřehlížejte a raději zajděte k ortopedovi. Možná by si váš krk zasloužil rehabilitaci. Poslední příčinou je pak špatná poloha ve spánku (spaní na břiše) a nevhodná volba matrace a polštáře.

První pomoc

Základem je teplo. Ideální je napustit si horkou vanu s uvolňující pěnou a na půl hodiny se do ní položit. Následně si krk namažte francovkou nebo kafrovou mastí a zavažte si ho šálou či šátkem (nejlépe ohřátým fénem). Tato metoda vám ve většině případů zabere a vy se vyhnete i obávané návštěvě lékaře. Trvá-li zatuhlost déle jak jeden den, není na škodu za lékařem přeci jenom zajít a svou situaci mu vylíčit. Někdy je třeba svaly uvolnit pomocí léků a krčního límce. Důležité je nesnažit se krk násilím rozhýbat, ale raději spoléhat na teplo a klid.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno