Cvičení a cviky na balanční podložce

Balanční podložky jsou oblíbenou cvičební a rehabilitační pomůckou. Balanční cviky na nich mohou pomoci s bolestí zad, zmírněním následků skoliózy a posílením svalového korzetu. Díky balanční podložce je také možno eliminovat jednostranné zatěžování svalových skupin, ke kterému často dochází při některých druzích sportu.

Podstatou balančních cvičení je udržet rovnováhu na speciálních balančních pomůckách, jako jsou gymnastické míče nebo balanční podložky. Tato cvičení sestávájí ze souborů nejrůznějších cviků, které využívají nestability a nutí tak tělo aktivovat i svaly, které při naší běžné denní činosti výrazně nezapojumeme. Můžeme tak odstranit bolesti zad a kloubů způsobené vadným držením těla nebo jednostranným namáháním, a také se cvičením zbavit nadváhy a vytvarovat problémové partie. Jako vedlejší efekt cvičení je poté odbourání stresu a kladný vliv na lidskou psychiku.

Typy balančních podložek

Klasické balanční podložky jsou celogumové vzduchové podložky vhodné pro aerobic, fitness, meditaci, rehabilitace, jógu i pilates.. Jsou vyrobeny z odolného gumového materiálu a díky své velikosti lehce skladné. Z jedné strany je povrch hladký a z druhé opatřen měkkými masážními výstupky pro stimulaci reflexních zon. Dělí se na rovné a vyklenuté.

Balanční podložka bosu pracuje na stejném principu jako klasická balanční podložka, ale narozdíl od ní je gumový polštář usazen do pevné konstrukce sestávající ze základny, rámu a někdy i držadel pro zapojení horní poloviny těla při cvičení. Rozměrově je také o něco větší, cca 50cm a vysoká okolo 20cm. Díky tomu je stabilnější a lépe se na ní cvičí. Pro větší nestabilitu je možné bosu na některé cviky otočit kulatou částí dolů. Součástí balení bývá pumpička k nafouknutí gumového polštáře. Nevýhodou je však vyšší cena těchto podložek.

Posturální svaly a hluboký stabilizační systém

Cviky na balanční položce se často využívají jako rehabilitace po úraze nebo dlouhodobé nemoci a k odstraňování vadného držení těla. Také je doporučováno jako doplňkové cvičení pro lidi věnující se dalším sportům. Při balančních cvicích je výrazně posilován střed těla, jsou zapojovány posturální svaly a aktivován hluboký stabilizační systém.

Posturální svaly slouží ke správnému držení těla a vyrovnávání změn těžiště těla. Právě ty nejvíce jednostranným zatěžováním organismu trpí. Dochází k jejich zkracování a naopak k oslabování svalů k nim opačných. To pak vede ke vzniku různých bolestí.

Hluboký stabilizační systém zahrnuje systém menších svalů okolo páteře, příčný břišní sval a bránici. Tyto svaly se zapojují nezávisle na naší vůli při každém pohybu. Slouží k ochraně a stabilizaci páteře při zatížení a námaze. Pokud je tento systém oslaben, pak nedochází k dostatečné svalové opoře páteře a opět dochází ke vzniku vleklých bolestivých onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno