Cviky na hrazdě

Posilování na hrazdě patří k velmi účinnému a efektivnímu typu cvičení. Cviky na hrazdě dokáží posílit velkou část zádového svalstva, ovšem nejen toho. Hrazda navíc patří k vybavení, které si můžete bez problémů pořídit i domů. Jak správně na hrazdě posilovat a jakou hrazdu pořídit?

Druhy hrazd

Každá správná posilovna by měla být vybaveno profesionální bytelnou hrazdou s širokým úchopem. Pokud však nechodíte do posiloven, nezoufejte, hrazdu si můžete pořídit i domů. V podstatě existují čtyři typy hrazd – hrazda stropní, na zeď, hrazda závěsná nebo šroubovací mezi dveře. Zatímco první tři typy hrazd vyžadují mnoho prostoru a pevné umístění, hrazda, umístěna na zárubni nezabírá prakticky žádný prostor, cvičení na takové hrazdě je však značně omezeno. Hrazdy se svou délkou a také zakončením. Hrazdy mohou být rovné nebo tvarované. Výběr je na vašich preferencích, na prostoru a také na způsobu prováděných cviků.

Cvičení na hrazdě

Cvičení na hrazdě je vhodné pro všechny bez rozdílu. Ideální je jako pro začínající, tak pro pokročilé. I profesionální kulturisté nezapomínají na tento druh cvičení, jelikož slouží k posilování velkého počtu svalů. Pokud ze začátku nezvládáte velký počet přítahů, neklesejte na mysli, po nějaké době se bude vaše výkonnost zvyšovat. Dbejte však na kvalitní provádění jednotlivých cviků.

Cviky na záda

Cvičení na hrazděCvičení na hrazdě je nejefektivnější pro posílení zádového svalstva. Kromě posílení také tento typ cvičení vede ke tvarování zad do písmene „V“. Velkou výhodou cvičení na hrazdě je fakt, že posilujete je n s vlastním tělem. Riziko úrazu je tak minimální a je vhodné i při rekonvalescencích a tam, kde se nedoporučuje použití těžkých závaží. Zádové svalstvo skvěle posílíte cvičením shybů při širokém úchopu za hlavou. Právě široký úchop zajistí tvarování zad do „véčka“. Snažte se shyby vykonávat z úplného visu a přitahovat co nejvýše. I pouštění dolů by mělo být plynulé a pomalé.

Cviky na břicho

Pomocí cvičení na hrazdě však neposílíte jen zádové svalstvo. Existují cviky pro posílení břišního svalstva. Takovým cvikem je např. přednožování ve visu. Samotné provedení je vcelku snadné. Zavěste se na hrazdu tak, aby dolní část zad byla mírně prohnutá. Poté z klidného stavu pohybujte nohama nahoru, ideálně do úrovně úhlů 90°či výše. Přednožování by mělo být opět plynulé a pomalé. Dejte přednost kvalitně provedenému cviku před kvantitou.

Cviky na ruce

Pokud byste rádi pomocí hrazdy posílili i ruce, ideálním cvikem jsou shyby s úzkým úchopem. Pokud hrazdu uchopíte na šíři ramen, procvičíte tak ramena, záda, ale také předloktí a biceps. Takže zatímco pomocí shybů s širokým úchopem maximálně posílíte zádové svalstvo, s úchopem úzkým se zase můžete zaměřit na ruce.

Můžete tak vidět, že obyčejná hrazda nabízí opravdu pestrou škálu využití. Je jen na vás, jaké svaly se rozhodnete s pomocí hrazdy posilovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno