Cviky na bolavá záda

Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, špatný životní styl. To jsou základní faktory, které vedou k tomu, že je bolest zad spojována s více než ¾ populace. Pokud bolesti zad trápí i vás, níže uvedené cviky vám s ní mohou pomoci.

Bolest zad

Důvodů ke vzniku bolesti zad může být celá řada. V podstatě můžeme odlišovat dva typy bolestí a jejich příčiny. Nejčastější příčinou bývá ochabování svalů. K tomu dochází právě vlivem špatného životního stylu, nedostatečného pohybu. především lidé se sedavým zaměstnáním bolestmi zad trpí – řidiči, pokladní, kancelářští pracovníci apod. Opačnou příčinou bolesti zad pak může být přetěžování svalů. Tento jev je opět spojován s některými typy zaměstnání, také sportovci mohou trpět bolestmi zad příčinou přetěžování. Nejobsáhlejší skupinou jsou pak těhotné ženy.

Prevencí proti bolesti zad

Ačkoliv pro vás máme připraveno několik cviků, které vám uleví od bolestí, je třeba říci, že proti bolestem zad lze nejúčinněji bojovat prevencí. Dostatek pohybu (šetrné je plavání), zodpovědnost a opatrnost při přenášení těžkých břemen a cvičení ještě před tím, než bolest zad započne.

Cviky při bolestech zad

Níže vám předkládáme několik základních cviků, které vám pomohou ulevit od bolesti. Kromě podložky pro cvičení nebudete potřebovat žádné další pomůcky.

První cvik

Jeden z nejúčinnějších a přitom nejjednodušších cviků. Lehněte si na podložku, ruce si dejte vedle hlavy tak, aby tvořily svícen a očima směřujte na strop. Nohy zvedněte a pokrčte. V této poloze natáčejte do stran nohy společně s hlavou. Nejprve na jednu stranu, poté na druhou. Vždy, jakmile se nohy dotknou podložky, snažte se vydržet deset vteřin a pomalým plynulým pohybem se vrátit do původní polohy. Cvik vykonávejte dohromady asi desetkrát.

Druhý cvik

Další cvik je také velmi jednoduchý. Tentokrát si lehněte na břicho. Natáhněte ruce i nohy. Ty přitom držte co možná nejvíce u sebe. V takové poloze současně zvedejte ruce i nohy (vše musí být stále napnuté). Vydřte několik vteřin v prohnuté poloze a pomalu se vracejte do původní polohy. Několikrát opakujte.

Třetí cvik

Poslední cvik je komplexní a slouží především k protažení krční páteře. Výhodou tohoto cvičení je, že jej můžete vykonávat vsedě, takže prakticky kdykoliv i během pracovní doby (vhodné tedy pro pracovníky sedavých zaměstnání). Posaďte se pohodlně, hlavu směřujte rovně. Pomalými pohyby otáčejte hlavu doprava a doleva. Poté si můžete pomoci i rukou – optimálním tlakem držte několik vteřin hlavu na jedné straně, poté na druhé. Cviků na krční páteř je velké množství, můžete si tak vytvořit vlastní kombinace a cvičební jednotky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno