Domů Cvičení Cviky Cvičení, cviky na uvolnění bederní páteře

Cvičení, cviky na uvolnění bederní páteře

Bolesti bederní páteře patří mezi časté problémy dospělé populace, zejména díky sedavým zaměstnáním u počítače a absenci pořádné židle. Chronické bolesti bederní páteře tak defacto můžeme označit za civilizační nemoc. Nemusíme se s ní však smířit, ani kvůli ní přestat pracovat na PC. Existuje řada cviků, které nám s bolestí v bedrech mohou pomoci.

Páteř jako celek slouží ke stabilizaci trupu a právě bedra jsou její nejnamáhavější částí, neboť nesou váhu celého těla a v této oblasti dochází k přenosu pohybu nohou na trup. Velkou roli hrají návyky při sezení a celkové držení těla. U mladých lidí k bolestem nejčastějí dochází vlivem svalové dysbalance, kdy některé zádové svaly jsou přemáhány a jiné jsou naopak ochablé. Dlouhé vysedávání u počítače nebo televize, které za tímto zpravidla stojí, je proto třeba vyrovnat pravidelným pohybem nebo cvičením na posílení kritických partií. U staších lidí zase dochází k degeneraci meziobratlových plotének, které slouží jako “tlumiče”. Ty se s rostoucím věkem ztenčují a obratle mohou začít tlačit na nervy.

Bolesti v bederní oblasti může vyvolat také nadváha, kdy se tělo nedokáže vyrovnat s přílišnou váhou navíc. Občas k ní dojde také při prudkém otočení nebo zvedání těžkých břemen. Ischias, ústřel nebo lidově houser. V neposlední řadě může být bolest v bederní oblasti příznakem onemocnění některého z vnitřních orgánů, nejčastěji ledvin.

Prevence

Chceme-li se těmto nepříjemnostem vyhnout, pak nám nezbývá nic jiného, než se pravidelně věnovat alespoň krátkému cvičení. Čím častěji, tím lépe. Cviky je třeba provádět plynule, nikdy ne švihově a pravidelně u toho dýchat. S prováděním cviku směrem od těla výdech, k tělu nádech. Nikdy nezadržujeme dech. Pokud máme sedavé zaměstnání nebo trávíme u počítače významnou část dne, je nezbytné si pořídit dobrou a pohodlnou židli.

Cviky na bederní páteř

Cviky ve stoje

1) Zvedání nohou před sebe a do stran

Zvedneme před sebe jednu nohu pokrčenou v koleni, tak aby svírala pravý úhel a cca 10 vteřin v této poloze setrváme. Poté spustíme na zem a to samé provedeme s druhou nohou. Takto několikrát vystřídáme. Po celou dobu je nutno stát rovně a nehrbit se. Potom zvedáme nohy stejným způsobem i do stran.

2) Opření o stůl

Opřeme se nataženými rukami o něco pevného, například stůl nebo židli tak, aby tělo s podlahou svíralo úhel cca 60 stupňů. Zpevníme záda a měli bychom cítit natažená lýtka. Zadkem provádíme střídavě pohyb dopředu a dozadu.

Cviky v leže

1) Kolébka

Lehneme si na břicho na zem a zvedneme natažené ruce i nohy. Tělo je tak mírně prohnuté jako luk. V této poloze vždy chvíli setrváme a poté povolíme.

2) Rotace koleny

Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Ruce nechtě volně ležet podél těla. S výdechem pokládáme kolena vždy na jednu stranu a hlava se otáčí do protisměru. V krajní poloze s koleny dole vždy chvíli vydržíme a poté opakujeme na druhou stranu.

3) Přidržování kolen

Opět ležíme na zádech, nohy v kolenou pokrčené. Obejmeme kolena a přidržujeme je co nejblíže hrudníku. S nádechem stahujeme zadek a tlačíme kolena do dlaní.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno