Datle

Ačkoli datle známe velice dobře, musíme si přiznat, že pouze v sušené podobě. Víte například, že datle rostou na palmě? Když má palma na sobě svou úrodu datlí, vypadá, jako bychom na klasickou palmu pověsili pytle naplněné drobnými kuličkami. Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) či datlovník obecný je název této palmy, které lidově říkáme taktéž datlová palma.

Datle čerstvé a sušené

Datle se pěstují v mnoha tropických oblastech světa. V posledních letech se staly velice populární, bohužel u nás jsou dostupné hlavně v sušené podobě. Takové datle jíme jen tak nebo je používáme na přípravu dezertu. Velice oblíbené jsou datle u raw stravování, kde v dezertech působí jako pojivo – něco jako vejce. To, že jsou datle sušené poznáte snadno: mají svrasklou slupku. Hladká slupka naopak znamená čerstvost.

Datlovník

Něco z historie

Datle byly zmíněny již jako „plody ráje“ v islámském Koránu (Bůh nařizuje Panně Marii, aby při porodu Ježíše jedla toto ovoce). Fosilní studie ukazují, že datlovník existuje nejméně 50 milionů let. Staří Egypťané považovali datle za symbol plodnosti, protože datlovníky jako zázrakem rostli podél řek a oáz i v těch nejsušších oblastech. Řecká mytologie spojuje datlovník s nesmrtelným Phoenixem. Některý mýtus říká, že datlovník zemře a spolu s tímto bájným ptákem znovu ožije.

Jak datle vypadají?

Existuje několik odrůd datlí, ale všechny jsou poměrně malé s peckou uvnitř. Jejich barvy se pohybují od jasně červené po jasně žlutou. Nejčastěji konzumované odrůdy jsou Medjool a Deglet Noor. Datle mají sladkou chuť, ale také vysoký obsah mnohých důležitých živin. Sušené datle jsou kaloricky náročnější, než ty čerstvé. Obsah kalorií v sušených datlích je ale srovnatelný s rozinkami a sušenými fíky.

Datle v kuchyni

Nutriční obsah datlí

Většina kalorií obsažených v datlích pochází ze sacharidů. Zbytek tvoří velmi malé množství bílkovin. Kromě toho jsou ale datle tvořeny významným množstvím vlákniny a důležitými vitamíny a minerály. Ve 100 g sušených datlích je obsaženo 75 g sacharidů, 7 g vlákniny, 2 g bílkovin. Dále pak je to draslík, hořčík, měď, mangan, železo, vitamín B1 ad. Datle jsou taktéž bohaté na antioxidanty.

Vláknina v datlích

Dostatek vlákniny je důležitý pro vaše celkové zdraví. Vláknina prospívá zejména trávicímu ústrojí, například tím, že předchází zácpě. Podporuje správné pohyby střev a pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Zpomalujte totiž trávení, čímž dokáže zabránit příliš rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi. Vláknina je ale také důležitá při hubnutí, protože potraviny, které obsahují vlákninu, v nás vyvolávají delší pocit sytosti.

Antioxidanty v datlích

O antioxidační aktivitě by se dal napsat samostatný článek. Antioxidanty poskytují celou řadu zdravotních výhod, včetně snížení rizika vzniku některých nemocí. Antioxidanty chrání vaše buňky před volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit škodlivé reakce ve vašem těle a vést ke vzniku nemocí. V porovnání s podobnými druhy ovoce, jako jsou například sušené fíky či švestky, mají datle nejvyšší podíl antioxidantů.

Sušené datle

Datle jako přírodní sladidlo

Datle jsou zdrojem fruktózy, což je přirozený typ cukru nacházejícího se v ovoci. Vzhledem k tomu, že jsou velmi sladké a jejich chuť je karamelová, jsou skvělým sladidlem. Toto sladidlo navíc obsahuje spoustu vitamínů a živin, které běžný cukr nemá. Koupit si můžete rovnou datlový sirup nebo si připravit datlovou pastu (datle rozmixujte s vodou v poměru 1:1). Například 100 g cukru pak můžete nahradit 100 g datlové pasty. Je důležité si uvědomit, že i když jsou datle bohaté na vlákninu a živiny, jsou stále poměrně kalorické, a proto je třeba je konzumovat s mírou.

Datle v kuchyni

I když nám to možná tak nepřipadá (protože nejsme zvyklí s datlemi pracovat tímto způsobem), jsou datle všestrannou potravinou. Můžeme je kombinovat s ořechy, ořechovými másly nebo měkkými sýry. Vzhledem k tomu, že jsou datle lepkavé, můžeme je použít jako pojivo na přípravu sušenek, tyčinek a mnohých nepečených dezertů. Datle lze použít také jako sladidlo do omáček, kaší, marinád a dresinků, nebo také do smoothie.

Zelené datle

Veganský čokoládový dortík

Na tento dortík si nejprve připravte korpus: do mixéru dejte půl šálku rozpůlených a vypeckovaných datlí, 2 lžíce rozpuštěného másla a 200 g grahamových sušenek. Rozmixujte je tak, aby se výsledná směs podobala drobence. Tu pak namačkejte na dno koláčové formy o průměru 27 cm (nezapomeňte vytvořit i okraje koláče). Nyní si připravte 400 g tofu: dejte ho mezi dvě desky, horní desku zatižte hrncem a počkejte 30 minut. Poté tofu dejte do mixéru spolu se 2 lžícemi třtinového cukru, 1 lžičkou kokosové mouky, 1 lžičkou vanilkového extraktu a rozmixujte dohladka. Na vodní lázni rozpusťte 2 tabulky hořké čokolády. Za stálého mixování čokoládu vlijte ke směsi z tofu. Tuto směs pak nalijte na připravený korpus a nechte 2 až 3 hodiny v lednici. Podávejte ozdobené (veganskou) šlehačkou a čerstvým ovocem (například maliny nebo borůvky).

Datle plněné kozím sýrem

Troubu předehřejte na 190 °C. Mezitím si připravte datle: 16 ks datlí (čím větší, tím lepší) si podélně nakrojte tak, abyste byli schopni vyjmout pecku, ale aby vám nevznikly dvě poloviny datlí. Ze všech datlí takto vyjměte pecky a na jejich místo rozdělte asi 113 g kozího sýra. Pečte 10 minut. Mezitím si na pánvi nasucho opečte asi 4 lžíce piniových oříšků. Poté je v mixéru nasekejte nahrubo. Datle podávejte posypané těmito oříšky, osolené a opepřené.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno