Dieta při dialýze

Lidé, kteří trpí onemocněním ledvin a podstupují dialýzu, by měly dodržovat zvláštní druh diety. Dieta při dialýze je v mnoha ohledech specifická, ovšem pro snadnou a úspěšnou léčbu je velmi důležité ji dodržovat.

Když se řekne slovo dieta, mnozí si představí hladovění, redukci váhy, stoly, plné ovoce a zeleniny a lednici zamčenou na dva západy. U mnohých (často nefunkčních) diet tomu tak bývá, dieta při dialýze se však od takových liší ve velké míře. Je třeba si uvědomit, že cílem této diety není snížení hmotnosti, ale zjednodušení práce ledvinám. Nebudeme tak ani vynechávat jídla, při kterých přibíráme, nebo rapidně snižovat množství přijaté stravy. Podstatou diety při dialýze je maximální omezení příjmu potravin, které výrazně ztěžují a omezují práci ledvin. ledvin jsou při této léčbě extrémně oslabené, proto je třeba je téměř vůbec nezatěžovat.

Důvody k dodržování diety

Mnozí se také ptají, proč je třeba při dialýze tak výrazně změnit jídelníček. Cílem diety je omezit příjem potravy, která vyžaduje vylučování řady odpadních látek. Při dialýze je totiž funkce ledvin značně omezená a snížená, to vede k tomu, že vylučování dusíkatých látek z těla, které vznikají při metabolismu bílkovin, je značně zpomalenou. V těle se také hromadí větší množství vody a tělu pracuje mnohem hůře s přijatými minerály. Při selhání ledvin dochází mj. k hromadění draslíku a špatnému hospodaření s vápníkem a fosforem.

Omezení konkrétních potravin

I sóju je třeba omezitHlavní podstatou diety při dialýze je vyloučení některých potravin, kterou vyžadují náročné vylučování odpadních látek.

Potraviny s vysokým obsahem draslíku

Jak již bylo uvedeno výše, při selhání ledvin dochází k nadbytečnému hromadění draslíku. Je tak velmi důležité dbát na to, abychom organismus ještě více nezatěžovali a nedopřávali mu další draslíkové porce. Bohužel, existuje řada potravin, které velké množství draslíku obsahují. Jsou to především všechny luštěniny, dále pak ořechy, mandle, arašídy a sušené plody. Při dodržování diety v průběhu dialýzy je tak nezbytně nutné se těmto potravinám a z nich připraveným pokrmům vyhýbat. Vysoký obsah draslíku najdeme i v ovocných šťávách, banánech či meloun, květáku nebo rebarboře. U mnoha potravin dojde převařením nebo namočením do vody ke snížení obsahu draslíku.

Vyloučení fosforu

Je třeba omezit i potraviny s obsahem fosforu, především kakao, ořechy, celozrnné obiloviny, mléko, otruby či sóju. Je tedy třeba omezit konzumaci těchto pokrmů. Za použití vazačů fosforu (Calcium carbonium) lze vstřebávání fosforu zabránit.

Bílkoviny

Během dialýzy je třeba přijmout je tolik bílkovin, kolik je nezbytné pro správnou funkci organismu a posílení svalů a imunitního systému. Pokud posilujete a přijímáte velké množství bílkovin, budete je muset značně omezit. Právě bílkoviny totiž způsobují vytváření dusíkatých látek, které se při onemocnění ledvin těžce vylučují.

Dieta při dialýze tak spočívá především na omezení příjmu výše zmíněných látek. Je však třeba upozornit, že všechny tyto látky jsou velmi důležité pro správnou funkci jiných orgánů, nelze je tak zcela vyloučit. Je třeba najít ideální míru příjmu těchto látek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno