Domů Výživa Zdravotní diety Dieta při dně: Tipy a rady

Dieta při dně: Tipy a rady

Jestliže máte dnu, měli byste držet speciální dietu. Bez ní se léčba dny neobejde. Co při dně můžete jíst a co nikoli? + Tipy na dietní jídelníček při dně.

Dna je nepříjemné chronické onemocnění. Způsobuje ji usazování močové kyseliny v tkáních a kloubech. Při dně trpí především nohy, kde se kyselina močová usazuje nejvíce. Jsou potom nepříjemně oteklé.

Dna nejenže nevypadá hezky, ale také je bolestivá. Důvodem je právě usazování kyseliny močové v kloubech, které způsobuje otoky a záněty.

Dna: Proč vzniká?

Dna postihuje většinou ty, kteří rádi a hodně jí nezdravé potraviny – tučné maso, sladkosti apod. Kyselina močová totiž vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu určitých druhů pokrmů. Každý, kdo trpí dnou, by měl dbát na zdravé stravování a především se nepřejídat! Zdravý jídelníček a přiměřené stravování funguje také jako prevence vzniku dny.

Dieta při dně: Základní principy

  • Vyhýbejte se tučným jídlům a sladkostem. Problémy vám mohou způsobit tzv. nukleoproteiny, které najdete například ve vnitřnostech, omáčkách nebo masových polévkách.
  • Dieta při dně znamená vynechání alkoholu.
  • Kromě přeslazených jídel se při dně vyhýbejte také přesoleným pokrmům a soli obecně.
  • Při dně není vhodná konzumace červeného masa. Pozor si dejte také na luštěniny nebo mořské plody a ryby.
  • Důležitým principem diety při dně je přestat se přejídat. Jezte menší porce vícekrát denně.
  • Nezapomínejte na pitný režim. Čisté vody vypijte alespoň 2 litry.
  • Součástí každý diety – i té při dně je pohyb. Nemusíte lámat rekordy, stačí začít chodit na procházky.

Dieta při dně a jídelníček

Zásady diety při dně jsme zmínili. Co tedy můžete jíst a co nikoli? Při dně zapomeňte na vepřové maso, uzeniny, červené maso obecně, nevhodné jsou luštěniny a příliš obilovin.

Pro dietu při dně je naopak vhodná zelenina a ovoce. Abyste doplnili bílkoviny, zařaďte do svého jídelníčku také nízkotučné mléčné výrobky. Hodí se jogurty, zakysaná smetana, sýry. Přílohy omezte na celozrnnou rýži nebo brambory.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno