Dieta při dně: Tipy a rady

Jestliže máte dnu, měli byste držet speciální dietu. Bez ní se léčba dny neobejde. Co při dně můžete jíst a co nikoli? + Tipy na dietní jídelníček při dně.

Dna je nepříjemné chronické onemocnění. Způsobuje ji usazování močové kyseliny v tkáních a kloubech. Při dně trpí především nohy, kde se kyselina močová usazuje nejvíce. Jsou potom nepříjemně oteklé.

Dna nejenže nevypadá hezky, ale také je bolestivá. Důvodem je právě usazování kyseliny močové v kloubech, které způsobuje otoky a záněty.

Dna: Proč vzniká?

Dna postihuje většinou ty, kteří rádi a hodně jí nezdravé potraviny – tučné maso, sladkosti apod. Kyselina močová totiž vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu určitých druhů pokrmů. Každý, kdo trpí dnou, by měl dbát na zdravé stravování a především se nepřejídat! Zdravý jídelníček a přiměřené stravování funguje také jako prevence vzniku dny.

Dieta při dně: Základní principy

  • Vyhýbejte se tučným jídlům a sladkostem. Problémy vám mohou způsobit tzv. nukleoproteiny, které najdete například ve vnitřnostech, omáčkách nebo masových polévkách.
  • Dieta při dně znamená vynechání alkoholu.
  • Kromě přeslazených jídel se při dně vyhýbejte také přesoleným pokrmům a soli obecně.
  • Při dně není vhodná konzumace červeného masa. Pozor si dejte také na luštěniny nebo mořské plody a ryby.
  • Důležitým principem diety při dně je přestat se přejídat. Jezte menší porce vícekrát denně.
  • Nezapomínejte na pitný režim. Čisté vody vypijte alespoň 2 litry.
  • Součástí každý diety – i té při dně je pohyb. Nemusíte lámat rekordy, stačí začít chodit na procházky.

Dieta při dně a jídelníček

Zásady diety při dně jsme zmínili. Co tedy můžete jíst a co nikoli? Při dně zapomeňte na vepřové maso, uzeniny, červené maso obecně, nevhodné jsou luštěniny a příliš obilovin.

Pro dietu při dně je naopak vhodná zelenina a ovoce. Abyste doplnili bílkoviny, zařaďte do svého jídelníčku také nízkotučné mléčné výrobky. Hodí se jogurty, zakysaná smetana, sýry. Přílohy omezte na celozrnnou rýži nebo brambory.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here