Domácí jogurt bez jogurtovače

Milujete jogurty, ale nevyhovuje vám jejich vysoká cena v obchodech? Ukážeme vám, jak vyrobit domácí jogurt bez jogurtovače snadno a rychle. Stačí vám je násada kvalitního mléka a jeden dobrý jogurt z obchodu – nejlépe ten, který vám opravdu zachutná.

Některé jogurty jsou kyselé, jiné spíše sladké, mohou být hutné i spíše řidší… vše záleží na tom, jakou jogurtovou kulturu použijete. Všechny živé jogurty v obchodech tuto kulturu obsahují. Jakým jogurtem tedy začnete, takový na konci celého procesu zase získáte.

Domácí jogurt bez jogurtovače

Nejde o složitý postup a pro jeho uskutečnění budete potřebovat jenom dvě ingredience A jak na to?

  • 550-600 ml mléka (nejlépe čerstvé, ale pokud máte jen UHT, také to vyjde)
  • 250-300 ml bílého jogurtu s živými bakteriálními kulturami (musí být přírodní – neochucený s nápisem „obsahuje živé bakterie“ na obalu)

Domácí jogurt bez jogurtovače

Jogurtovač potřebovat nebudete

Můžete si koupit specializovaný výrobník na jogurt, ale není to třeba. Výhodu vidím pouze v tom, že udržuje požadovanou teplotu během dozrávání jogurtu. Proces se sice trochu urychlí, ale nejde o nic výrazného. Místo jogurtovače vám postačí hrnec nebo jiná nádoba a tlustý ručník.

Jak na domácí jogurt

Nalijte mléko do hrnce navlhčeného vodou a vařte. Pokračujte, dokud nezačne vřít, pak postupně snižte jeho teplotu na 40 ° C, a to buď pomocí teploměru nebo prostou kontrolou čistým prstem.

Ve chvíli, kdy se jeho teplota blíží vaší tělesné teplotě, bude přesně akorát. Nalijte mléko do čisté sklenice a přidejte jogurt. Mějte na paměti, že příliš vysoká teplota prospěšné bakterie zabije, ale příliš studené mléko naopak jejich vývoj zpomalí.

Důkladně rozmíchejte a zakryjte víčkem. Pak zabalte do tlusté kuchyňské utěrky nebo ručníku, a nechte několik hodin stát na teplém místě. Nejlepší bude nechat budoucí domácí jogurt u radiátoru, ale pozor, velmi mu vadí průvan!

Můžete také nastavit troubu na teplotu 40 ° C a nechat jogurt vyzrát tam. Čím déle bude jogurt zrát, tím hustší konzistenci a výraznější chuť dostanete. Proces zrání trvá obvykle 6-8 hodin (v létě i o něco déle). Ideální je začít jogurt připravovat večer a ráno bude vše hotovo.

Pak ho uložte do ledničky. Jestliže se jogurt rychle ochladí, dojde k ukončení procesu zrání. Takže pokud má už pro vás jogurt při ukládání do ledničky ideální konzistenci, přelijte ho do menších sklenic. To ho ochladí a zastaví proces stárnutí. Jestliže je ještě na váš vkus ještě příliš řídký, ponechte ho v původní nádobě. Ještě trochu dojde.

A kdy ho sníst? Zcela spolehlivě vydrží 2-3 dny. Je perfektní jako klasický jogurt, tzn. například se snídaňovými cereáliemi, müsli, ovocem, marmeládou apod. Ale slušet mu to bude i v salátu nebo v nejrůznějších moučnících. A nezapomeňte si nechat pár lžic jako násadu pro další várku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno