Ovesná kaše na slano

Hledáte ideální tip jak začít den? Víte, že by vám prospěly ovesné vločky, vzhledem k množství benefitů, které s sebou přinášejí? Ale nemáte tak docela rádi sladké snídaně? Pak se vám bude naše ovesná kaše na slano zaručeně hodit. Překvapí vás, jak je chutná a jak rychle může být na stole.

Nepotřebujete k tomu vlastně skoro nic. Základem jsou kvalitní ovesné vločky. Musíte si vybrat ty jemné nebo třeba s klíčky. Obyčejné hrubé ovesné vločky nedokáží vytvořit hedvábnou konzistenci, bez níž je ovesná kaše skoro nepoživatelná a její příprava navíc trvá velmi dlouho.

Ovesná kaše na slano

Recept i seznam ingrediencí je vlastně velmi jednoduchý. Množství kaše si připravte tak, jak se cítíte. Všeobecně platí, že na 200 ml mléka (nebo jiné tekutiny) budete potřebovat asi 50 gramů ovesných vloček. Pokud se vám nechce brát do ruky váhu, pak použijte jeden hrnek mléka, který naplníte asi do tří čtvrtin výšky a pět rovných lžic jemných ovesných vloček.

Vločky zalijte mlékem a postavte je na plotnu. Jakmile mléko dosáhne bodu varu, bude trvat maximálně pět minut, než se vločky částečně rozvaří a změknou. Neodcházejte od plotny, stále je třeba důkladně míchat. To je důležité, protože vločky se velmi rády připalují. Základ ovesné kaše osolte a přistupte k jeho dochucení.

Náš tip: Pokud je kaše příliš hustá, můžete přidat mléko. Řídká kaše nevadí, přinejhorším se vám bude pouze o něco hůře jíst.

Čím dochutit slanou ovesnou kaši?

Sázkou na jistotu je rozhodě sýr cottage. Stačí ho smíchat s ovesným základem a jíst. Hodit se vám bude také zelenina a tu buď nakrájená nadrobno nebo nastrouhaná. Skvělá je třeba jarní cibulka, mrkev apod.

Konzistenci ovesné kaše můžete zjemnit také smetanou nebo taveným sýrem. V každém případě by do ní však měl přijít kousek másla. A pokud hledáte opravdovou výživovou bombu, smíchejte ji s luštěninami. Třeba hrst vařené červené čočky, ochucené trochou majoránky, bude perfektní. Navíc souběžná konzumace luštěnin a obilovin podporuje jejich vzájemnou využitelnost.

Dobře chutnají i luštěniny konzervované. Tady už je vaše volba zcela libovolná – od velkých červených fazolí až třeba po exotickou cizrnu. A určitě lze doporučit i hrst semínek, která vám dodají vlákninu, minerály a spoustu přírodní olejů. Sázkou na jistotu jsou ta sezamová nebo chia. Oblíbená lněná semínka je třeba před konzumací nadrtit, jinak projdou naším zažívacím traktem zcela nedotčená.

Samozřejmě pokud tak úplně netrváte na zdravé výživě, je možné cibulku a další zeleninu předem osmahnout na malém množství oleje. A to samé platí i o kvalitních uzeninách nebo třeba kuřecím mase, které vám zbylo ze včerejška. I to se totiž do ovesné kaše na slano hodí více než skvěle – z chuťového i výživového hlediska.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno