Domů Zdravé recepty Snídaně Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Určitě to znáte. Přejete si krásně tvrdá vajíčka na chlebíčky a vznikne vám hnilička nebo naopak nevzhledná zeleno-šedá katastrofa, kterou byste nenabídli ani svému největšímu nepříteli. A přitom návod, jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo, není vůbec složitý. Musíte si jen vzít k ruce stopky.

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo, na měkko i na hniličku

Jde o základní kuchařskou latinu, v níž však mnoho hospodyněk stále plave. Jak by taky ne, když po internetu kolují nejrůznější návody se studenou a horkou vodou, zaručenými fígly v čele s octem a podobně… vyřešíme za vás vajíčkovou záhadu jednou provždy. Zkoušeli jsme, testovali jsme, vařili jsme… A jaký byl výsledek?

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Začneme úplně nejjednodušším postupem. Necháte-li vajíčka v horké vodě o půl minuty nebo minutu déle, vůbec nic se nestane. Oproti tomu stejně klouzavá doba by mohla jejich soukmenovce vařené na měkko nebo na hniličku zcela zničit.

Vejce vložte do vroucí vody, postupně po jednom na lžíci a vařte 10 minut. Déle opravdu není třeba, začnou se vysušovat a popraskají. Deset minut je pro zničení všech případných choroboplodných zárodků tak akorát.

Pak vajíčka okamžitě přesuňte pod tekoucí studenou vodu, aby byl zastaven jakýkoli další proces varu, který by mohl barvu a chuť žloutků zcela degradovat. Doporučujeme slít z hrnce horkou vodu, nahradit ji studenou a pak hrncem několikrát zatřást tak, aby vejce uvnitř popraskala. Teprve poté pusťte vodu studenou, usnadníte si tak loupání a nestane se vám, že bílek zůstane nalepený na skořápce.

Jak dlouho vařit vajíčka na hniličku

Uvařit vejce tak, aby byl žloutek ještě lehce tekutý a bílek naopak hedvábně tuhý, patří asi k nejtěžším metám domácí gastronomie. Tajemstvím úspěchu je opět horká voda, do níž vajíčka vložíme. Stačit by jim však mělo pouze 4-5 minut. Opět nechte vychladnout pod studenou vodou.

Jak dlouho vařit vajíčka naměkko

A čím potěšit rodinu, máte-li doma dokonalá vajíčka s jasně žlutým žloutkem, který by bylo zkrátka škoda převařit? Vajíčka naměkko vyžadují trochu větší přípravu, výsledek však stojí za to. U horké vody zůstaneme, ještě předtím však propíchneme širší konec vajíčka špendlíkem, díky tomu neprasknou.

Stačí rovné tři minuty, a pak ihned cesta pod studenou vodu. Není třeba, aby obsah skořápky vychladl úplně, stačí jen zastavit proces varu. Dvě minuty a můžete servírovat.

Dobré rady pro vaření vajec

Vejce nechte vždy ohřát na pokojovou teplotu, jinak vám v horké vodě popraskají. Dobrou prevencí proti těmto nepříjemnostem je rovněž přidání lžíce octa nebo lžičky kuchyňské soli do vody k vaření.

Vložení do horké vody a nikoli do studené je důležité. Vaječný bílek se začíná srážet u při 60°C a vy tak nemáte žádnou kontrolu nad tím, v jakém stupni jsou vejce již uvařená.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno