Domů Zdravé recepty Snídaně Domácí Pribináček – pribiňák z tvarohu

Domácí Pribináček – pribiňák z tvarohu

Pribináček patří mezi oblíbené pochoutky, které u nás mají mnohaletou tradici. Malý kelímek tvarohového dezertu však stojí poměrně dost peněz. Pokud chcete nějakou tu korunu ušetřit, můžete si tvarohového pribináčka připravit sami doma.

Pribináček patří mezi tradiční české produkty, které přežily Sametovou revoluci. Před dvěma lety oslavil tento smetanovo-tvarohový dezert šedesát let a zařadil se tak mezi nejtradičnější mléčné pochoutky u nás. Už ve dvacátých letech minulého století se začalo vytvářet podhoubí pro vznik tohoto dezertu, Pribináček ve své pravé formě však vznikal až na konci 40. let pod taktovou podniku Pribina. První produkty byly označovány jmény Eva, Bivoj nebo Perla, o pár let později v průběhu 50. let došlo k úpravě receptury a ke vzniku názvu Pribináček. V takové podobě můžeme okusit tuto pochoutku i dnes. Ačkoliv se design kelímku v průběhu let mnohokrát změnil, receptura samotného produktu zůstala netknuta.

Domácí Pribináček – pribiňák z tvarohu

Pribiňáček je chutným a oblíbeným produktem především díky použití kvalitních surovin. Díky tomu jich není pro přípravu potřeba velké množství, produkt, podobný pribiňáku, si tak můžeme za lepších finančních podmínek připravit i v domácím prostředí. V následujících řádcích se na přípravu domácího Pribináčku podíváme blíže.

Potřebné ingredience

Na přípravu pribiňáku není příliš ingrediencí potřeba, o to důležitější je jejich kvalita. Také proto je chuť Pribináčku tak dokonalá. Dezert je vytvořen z kvalitních surovin bez přidávání umělých náhražek, sladidek či barviv. Pro přípravu asi 10 porcí pribiňáku budeme potřebovat 0,5 kg tvarohu, ideálně tučného, dále 400 ml smetany ke šlehání a na závěr 3 až 4 lžíce vanilkového cukru. Vyhněte se laciným vanilinovým cukrům, které jsou s těmi vanilkovými často zaměňovány. Vanilinové cukry totiž pravou vanilku v životě neviděli. Pravý voňavý a velmi výrazný vanilkový cukr si můžete připravit i doma, a to naložení vyškrábaných vanilkových lusků do cukru. To je z hlediska použitých surovin vše, při nákupu se však zaměřte na kvalitu.

Příprava domácího pribiňáku

Surovin příliš nepotřebujeme a ani samotná příprava Pribináčku není vůbec náročná. Zapojit můžete i své ratolesti. Celé množství tvarohu prošlehejte ručním mixérem společně s vanilkovým cukrem. Míchejte do doby, dokud nebude mít tvaroh nadýchanou strukturu a cukr nebude kompletně rozpuštěn. Ve vedlejší nádobě si ušlehejte pevnou smetanu a tu poté opatrně smíchejte s nadýchaným tvarohem.

A to je vše, Pribináček je na světě! Pokud jste použili opravdový vanilkový cukr, s velkou pravděpodobností vám bude pribiňák chutnat více než ten, který můžete zakoupit v obchodě. Pochoutku nechte vychladit a podávejme buď jen tak nebo s ovocem či piškoty.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno