Dýně

Dýně je snad nejtypičtější podzimní zeleninou. V poslední době stoupá obliba dýní, a to nemluvíme jen o těch dýních, které jsme zvyklí vydlabávat a vyrábět z nich příšery (halloweenská monstra). V dnešní době se na českých zahradách pěstuje spousta druhů dýní. Jednou z nejoblíbenějších je dýně Hokkaidó, ale také muškátová či špagetová dýně jsou dobře známé. V tomto článku se zaměříme nejen na jednotlivé druhy dýní, ale také poradíme, co si z nich připravit.

Podzimní dýně

Druhy dýní

Není dýně jako dýně. A i když si z nich můžeme připravit obdobné recepty, určité rozdíly mezi jednotlivými druhy dýní existují. Každá dýně se tak může hodit na něco trochu jiného. Podrobně si ty nejznámější druhy dýní popíšeme níže:

Okrasné dýně

Okrasné dýně nejsou vhodné ke konzumaci, ale skvěle vám poslouží jako podzimní dekorace. Mají různé tvary, jsou malé a častokrát mají také strukturovaný povrch, někdy i s bradavicemi. Jejich dužina není téměř žádná, a pokud je, příliš si na ní nepochutnáte. Můžete si vybírat ze spousty barev. K nejznámějším patří okrasné dýně andělská křídla, hvězdicové, dlouhokrké, zeleně pruhované, s trnovou korunou a špičatými výrůstky a spousta dalších.

Okrasné dýně

Dýně Hokkaidó

Hokkaidó je dnes jednou z nejznámějších dýní vůbec. U nás si představíme oranžovou dýni s jasně oranžovou dužinou, existuje ale i zelená dýně Hokkaidó. Tyto dýně jsou obvykle menšího vzrůstu, průměrně dosahují hmotnosti 1 až 2 kg. Jsou oblíbené díky své sladké chuti, takže se z nich kromě klasických dýňových polévek vyrábí také skvělé dýňové kompoty a také sladké pečivo (například dýňové muffiny jsou skvělé). Zelené dýně Hokkaidó jsou o něco větší, obvykle dosahují hmotnosti kolem 3 kg a jejich dužina je oranžová. Ani jednu z těchto druhů Hokkaidó není potřeba před tepelnou úpravou loupat.

Dýně Hokkaido

Špagetová dýně

Špagetové dýně jsou o něco větší než Hokkaidó, dosahují kolem 3 kg. Mají kulovitý a někdy také protáhlý tvar a krémovou (ale také žlutou či oranžovou) slupku. Čím je dýně starší, tím je slupka houževnatější. Dužina po tepelné úpravě připomíná nudle, nebo chcete-li špagety – a skutečně je můžete použít jako alternativu těchto těstovin.

Muškátová (mexická) dýně

Tuto dýni u nás většinou nepěstujeme, protože je velice náročná na teplo. Tvar této dýně je nádherný a skvěle se hodí pro podzimní vyřezávání dýní. Barva dužiny i slupky je oranžová.

Máslová dýně

Tato dýně se u nás také nepěstuje příliš často – i ona má ráda teplejší klima. Je typická svým hruškovitým tvarem a velkým množstvím dužiny, která se po tepelné úpravě rozplývá na jazyku. Není ale vhodná k vyřezávání halloweenských monster.

Halloween

Dýně v kuchyni

Dýně využíváme do nejrůznějších pokrmů – můžeme je jíst na sladko i na slano. Dýně jsou skvělé vařené, pečení i dušená a můžete je jíst jen tak, nebo jako přílohu. Vzhledem k tvrdosti dužiny dýni konzumujeme až po tepelné úpravě – to krásně změknou a mohou je jíst i ty nejmenší děti. Výhodou je jejich nasládlá chuť, takže si ji ve formě pyré oblíbí i kojenci, kteří začínají jíst běžnou stravu. Dýni pečeme tak, že ji oloupeme (Hokkaidó se nemusí loupat) a vydlabeme semínka. Nakrájíme na měsíčky a pokapeme olivovým olejem. Pečeme na 200 °C asi 30 až 40 minut. Když je dužina měkká, máte hotovo. Vařená dýně je o něco rychlejší, stačí ji nakrájet (oloupat) a zbavit semínek a vařit v osolené vodě doměkka – asi 20 až 30 minut. Uvařenou nebo upečenou dýni stačí rozmixovat a máte dýňové pyré, které je základem spousty dýňových receptů.

Plněná dýně

Jednu středně velkou dýni o hmotnosti cca 1 kg omyjeme ze všech stran. Odřízneme vršek a z dýně vydlabeme semínka. Potřeme ji 2 lžícemi olivového olejem zevnitř i zvenku. Pečeme ji na 200 °C asi 45 minut doměkka. Mezitím si uvaříme 100 g divoké rýže podle návodu na obalu. Rozprostřeme ji, aby vychladla. Na plátky si nakrájíme 1 velký fenykl a 1 jablko – oboje pokapeme šťávou z poloviny citronu. Na 2 lžících olivového oleje opečeme 1 lžíci fenyklových semínek a ½ lžičky chilli vloček. Po minutě přidáme také 1 utřený stroužek česneku a fenykl. Po pěti minutách přidejte i 30 g pekanových ořechů nakrájených nahrubo, jablko a citronovou kůru z jednoho citronu. Odstavíme a vmícháme rýži a hrst nasekaná petrželky. Promícháme a ochutíme solí a pepřem. Rýžovou směs dáme do dýně a zapečeme na 15 minut. Mezitím si připravíme dresink: šťávu z poloviny citronu, 1 utřený česnek, 3 lžíce pasty tahini a trochu vody vyšleháme společně. Dýni podáváme přelitou dresinkem a posypanou semínky z granátového jablka.

Skladování dýní

Dýně nejdéle vydrží, pokud je budete skladovat v chladnu. Klidně je můžete nechat i venku, kde vládne svěží podzimní počasí. Při správném skladování (chladno a temno) vydrží dýně klidně i celý rok. Nejlepší je skladovat dýně venku někde ve stínu, aby byly chráněny před mrazem a přímým slunečním světlem.

Oranžová dýně

Vyřezávání dýní

Věděli jste, že původně se vyřezávali tuříny? Původně se tuříny vydlabali a vyřezali se do nich hrůzostrašné obličeje. Takto upravené tuříny se v Irsku stavěly podél cest, umístila se do nich zapálená svíčka. Strašidelné tuříny měly vyděsit zlomyslné víly. Když Irové pronikali do svých kolonií v průběhu 19. století, seznámili se s dýněmi. A tyto své tradice do nich promítli. Halloween je i dnes velice oblíbeným svátkem, největší popularitě se ale těšil ve Spojených státech na počátku 20. století.

Zdravotní přínosy dýně

Nízkokalorická dýně s vysokým obsahem vlákniny je také bohatá na vitamín A, lutein a zeaxanthin, které jsou nezbytné pro zdraví očí a pomáhají udržovat zdravý zrak. Navíc obsahují také spoustu vitamínu C a beta-karoten. Tyto dva antioxidanty působí proti vzniku různých vážných onemocnění. Většina částí dýně je jedlých, včetně chutných květin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno