Kaki je sladké ovoce. Pokud jej najdete pod označením khaki nebo tomel či churma, jedná se o stále jedno a totéž: plod stromu tomel japonský (Diospyros kaki) z čeledi ebenovitých. Tomuto ovoce se obecně nejlépe dařilo v Číně, kde získalo obrovskou oblibu. Odtud se rozšířilo ale také do Koreje a Japonska. Dodnes jsou to tři hlavní státy, které se zasloužili o export této plodiny do celého světa. Dnes už ale můžete narazit také na takové producenty tohoto ovoce, jako je Brazílie, Itálie a Izrael.
Různé odrůdy ovoce
Ačkoli by se nám mohlo zdát, že kaki je jenom jedno, ve skutečnosti existuje hned několik odrůd. Sehnat některé z nich u nás je ale poměrně obtížné. Tak například Diospyros digyna, což je černá odrůda kaki, je u nás nesehnatelná (a pravděpodobně bychom byly odrazeni také nepříjemným vzhledem ovoce, které je zvenku zelené, uvnitř černé a vypadá, jakoby shnilé). Některé odrůdy se zase zbarvují do tmavě červené. Kaki, které si můžeme koupit u nás, má zářivě oranžovou barvu a uvnitř dužinu neobyčejné chuti. Pro tu ji spousta lidí miluje, jiní zatracují.
Nutriční hodnota ovoce
Kaki obsahuje celou spoustu důležitých látek pro lidské zdraví. Nejvíce obsahuje vitamínu C, takže pokud si nepochutnáte na citrusech, zvolte rozhodně kaki. Tento vitamín je důležitý pro náš zdravý oběhový systém a podporuje imunitu organismu. Navíc obsahuje také vitamín A ve formě beta karotenu, který podporuje udržení dobrého zraku, vlasů a nehtů. Pochlubit se také může vitaminy ze skupiny B, zejména vitamín B6 ve formě pyridoxinu. Takové složení živin umožňuje ovoci kaki snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, což zároveň snižuje riziko vzniku infarktu. Z minerálů obsahuje železo, které je důležité pro přenos kyslíku krví, správnou práci mozku a nervového systému. Díky kaki můžete zabezpečit také svou potřebu minerálů, jako je draslík, fosfor či mangan.
Proč jíst mangan?
Mangan je velice důležitý minerál, který naše tělo potřebuje. Především je zodpovědný za zdravé kosti, nervový systém a dokonce i za plodnost. Jeho případný nedostatek způsobuje deformaci kostí, snižuje libido, může také způsobit zhoršení sluchu a zhoršení stavu vlasů, kůže a nehtů. Jeho přítomnost může pomoci zejména těm z vás, kteří trpí extrémně nepříjemnými příznaky PMS. V případě libida postihuje mangan obě pohlaví – jeho nedostatek může v extrémních případech vést až k neplodnosti.
Antioxidační působení
Kaki navíc obsahuje mnoho cenných antioxidantů (včetně luteinu, zeaxantinu a lykopenu) a fenoly, které nás chrání před antioxidačním stresem. Díky tomu můžete předejít celé spoustě nebezpečných chronických nemocí, mezi které patří dokonce také rakovina. Antioxidanty jsou velice důležité, protože nebezpečným toxinům a radikálům se vystavujeme i tehdy, když nechceme.
Kaki v kuchyni
Kaki je ovoce, na kterém si nejvíce pochutnáte v syrovém stavu. Existují lidé, kteří jedí kaki i se slupkou, velká většina lidí ji ale odstraňuje. Je jen na vás, zda to budete dělat. Za zmínku ale stojí to, že nejvíce vlákniny se ukrývá právě ve slupce kaki – a vláknina je důležitá pro správné trávení a pomáhá při hubnutí. Kaki oceníte jen tak nebo jakou součást ovocného salátu. Konzumovat jej můžete také sušený. Dobře funguje také jako přídavek do marmelád a džemů. Při nákupu se podívejte hlavně na barvu ovoce. Světlé a tvrdé ovoce bude potřebovat několik dní na dozrání. Pak bude chutnat lépe, jen nezapomeňte jíst (nebo přidávat do jiných pokrmů) syrové, aby neztratilo své zdraví prospěšné vlastnosti.
Muffiny s kaki ovocem
Pokud toužíte po něčem neobyčejném, rozhodně byste měli vyzkoušet muffiny s kaki ovocem. S pomocí tohoto receptu vytvoříte celkem 12 kusů muffinů. Na začátek si odměřte 4 až 5 lžic žlutých rozinek a 4 lžíce klasických rozinek a namočte je do vody, aby byly ponořené. Troubu předehřejte na 190 stupňů C. 240 g čerstvého kaki oloupejte a nakrájejte na kostky. Společně s 1/3 šálku agávového sirupu, 2 vejci, ¼ šálku řepkového oleje, špetkou mletého nového koření, skořice a mletého hřebíčku rozmixujte dohladka. Přidejte 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku prášku do pečiva. Vše dejte do misky a přimíchejte 1 šálek mouky a 1 hrnek celozrnné mouky. Rozinky slijte a přidejte vodu z nich do těsta (mělo by jí být asi ¼ šálku). 120 g pekanových ořechů nasekejte na hrubou a na sucho opečte v pánvi. Po vychladnutí je přidejte do těsta. Těsto rozdělte do formiček na muffiny a pečte 12 až 14 minut.
Rukolový salát s kaki ovocem
Ve velké míse vyšlehejte 1 lžičku dijonské hořčice, šťávu z poloviny citronu, ¼ šálku olivového oleje, 1 šalotku nakrájenou na jemno. Do této směsi přidejte 1 nakrájené kaki ovoce (které loupeme nebo neloupeme podle preferencí), 1 hrušku nakrájenou, hrst rukoly, ½ šálku nasucho opražených vlašských ořechů a pořádně promíchejte. Podáváme posypané strouhaným parmazánem a ochucené solí a pepřem.
Vepřové s kaki ovocem
Troubu předehřejte na 180 °C. Do pekáčku vložte 1 kg vepřové pečeně, 4 kaki oloupané a nakrájené na plátky, 1 cibuli nakrájenou na měsíčky. Maso potřete 2 lžícemi olivového oleje, osolte, opepřete a okořeňte sušeným tymiánem a sušenou šalvějí. Podlijeme 100 ml bílého vína nebo vývaru. Pečeme 1 hodinu 40 minut. Pokud se maso začne seshora připékat, přikryjte je alobalem. Šťávu z pečeného masa smíchejte se směsí, vytvořené ze 2 lžic vody a 1 lžíce kukuřičného škrobu. Krátce povaříme a maso tímto před podávání přelijeme.
„Existují lidé, kteří jedí kaki i se slupkou, velká většina lidí ji ale odstraňuje.“ Neznám nikoho, kdo by kaki loupal, ani si to neumím moc dobře představit.