Tuřín

Tuřín je kořenová zelenina, kterou běžně spojujeme například s bramborami nebo řepou. Nejbližšími příbuznými tuřínu jsou ovšem ředkvičky či rukola. Jedná se o opomíjenou zeleninu, která může mít nepříjemnou chuť, pokud ji kombinujeme s nesprávnou zeleninou nebo ji neuvaříme správně. Používejte mladší a menší tuříny, které jsou velice chutné vařené i syrové. V tomto článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět, včetně několika receptů.

Kdy má tuřín sezónu?

Tuřín je k dispozici po celý rok, nejchutnější je ale samozřejmě v době, kdy má svou sezónu. A ta nastává právě v únoru. Větší tuříny mají tvrdší slupku a silnější chuť, ale hodí se spíše do polévek nebo k dušenému masu. Mladší a menší tuříny můžeme pak použít nejrůznějšími způsoby – klidně i do salátů. Stejně jako většina kořenové zeleniny jsou tuříny skvělou zeleninou, kterou je možné doma skladovat po celkem dlouhou dobu.

Původ tuřínu

Tuřín pochází původem z Evropy. Byl vytvořen procesem selektivního šlechtění divokých tuřínů. Dnes existuje na 30 druhů tuřínů. Tato kořenová zelenina roste v oblastech s chladným podnebím na úrodné, dobře propustné půdě, vystavený přímému slunečnímu záření. Lidé pěstují tuřín jako zdroj potravy.

Tipy před koupí

Jestliže tuřín zatím příliš neznáte, určitě vezmete zavděk několika radám ke koupi. Vybírejte tuřín který má co nejméně poškozený kořen. Mladý tuřín má bílou barvu a svým vzhledem připomíná ředkvičky. Lehce fialová barva na vrcholu tuřínu taktéž není na škodu. Pokud kupujete tuřín v sezóně, velice často se setkáte s tím, že se prodává i s listy. Tak poznáte, že je čerstvě po sklizni – a tudíž chutná nejlépe. Samotný tuřín musí být pevný a bez vad – podobně jako ředkvičky.

Správné skladování zaručí dlouhou životnost

Poté, co si přinesete koupený tuřín domů, musíte jej dobře uskladnit (pokud jej ihned nepoužijete). Odstraňte zeleň (má-li ji váš tuřín) a tuřín očistěte od případné zeminy. Skladujte jej volně uložený v plastovém sáčku v lednici. Jako každá kořenová zelenina má tuřín nejradší chladné, tmavé a suché prostředí. Máte-li tedy možnost, můžete jej skladovat i v bedně s hlínou v suchém sklepě.

Tuřín v kuchyni

Pokud jste si přinesli mladý tuřín, můžete si na něm pochutnat i bez vaření. Nakrájejte jej na klínky a podávejte k různým dipům, nebo jej přidejte do salátů pro svěží chuť. Tuřín můžete nakrájet na plátky a podávat zakapaný svým oblíbeným dresinkem (například balsamicovým, hořčičným nebo třeba francouzským dresinkem). Záleží jen a jen na vaší chuti. Mnohem častěji se ale setkáváme s vařeným tuřínem. A nejen to – můžete jej i péct, šťouchat nebo přidat do polévky podobně jako jinou kořenovou zeleninu. Skvěle doplní taktéž chuť dušeného masa. Přidávejte tuřín k jiné kořenové zelenině nebo do svých oblíbených bramborových receptů.

Tuřínová kaše

Tuto kaši můžeme podávat jako přílohu ke všem pokrmům, ke kterým bychom podávali klasickou bramborovou kaši. Tuřín oloupejte a nakrájejte na kousky, zalijte jej vodou, osolte a uvařte doměkka. Trvá to tak 15 minut. Poté tuřín rozšťouchejte společně s mlékem a máslem a podle chuti dosolte. Vyšlehejte z něj kaši a máte hotovo.

Pečený tuřín

Opět můžeme podávat jako alternativu pečených brambor. Troubu předehřejte na 180 °C. Tuřín nakrájejte na kousky a rozložte na plechu vyloženém pečícím papírem. Zastříkněte olivovým olejem a solí (může být i hrubozrnná s bylinkami) a rukama promíchejte. Pečeme doměkka – trvá to asi 30 minut.

Tuřínová polévka

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat:

  • 500 g tuřínu,
  • 2 lžíce másla,
  • 1 středně velká cibule,
  • 1 stroužek česneku,
  • 100 ml bílého vína,
  • 1 l zeleninového vývaru,
  • 50 ml smetany na vaření,
  • sůl a pepř.

Nejprve oloupejte a nakrájejte tuřín. Na másle necháme zesklovatět cibuli nakrájenou na jemno, česnek nakrájený na plátky a poté přidáme taktéž připravený tuřín. Po dvou až třech minutách zalijeme vínem a necháme odpařit. Poté zalijeme vývarem a vaříme asi 20 minut doměkka. Rozmixujte, osolte, opepřete a zjemněte smetanou. Ještě krátce povařte. Pokud jste měli tuřín i se zelení, můžete ji nakrájet a ozdobit jí polévku při podávání.

Tuřín a jeho zdravotní přínosy

Stejně jako jiná kořenová zelenina, patří tuřín mezi zdroje výživné a chutné zeleniny s malým obsahem kalorií. Obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny, což ocení váš trávicí systém, ale také vápník, železo, hořčík, fosfor, vitamín K a C, sodík, zinek a kyselinu listovou. Vzhledem k tomuto nutričnímu obsahu poskytuje tuřín následující zdravotní přínosy:

Odstraňuje střevní potíže

Právě vysoký obsah vlákniny je zodpovědný za tento zdravotní přínos tuřínu. Vláknina pomáhá snižovat tlak a zánět v tlustém střevě. Obecně je strava s vysokým obsahem vlákniny spojována se sníženým rizikem střevních problémů, včetně divertikulitidy. Vláknina absorbuje vodu v tlustém střevě a usnadňuje pohyb střev.

Snížuje krevní tlak

Potraviny, které obsahují dusičnany, mohou poskytovat mnohé výhody pro zdraví krevních cév. Mezi ně patří snížení krevního tlaku a inhibice slepování krevních destiček v krvi. Dlouhodobá rizika vysoké dusičnanové stravy a její vliv na kardiovaskulární zdraví však zůstávají nejasná.

Snižuje riziko vzniku rakoviny

Tato zelenina obsahuje několik sloučenin, které mohou mít ochranné účinky proti určitým typům rakoviny.

Pomáhá při hubnutí a trávení

Tuřín a jiná kořenová zelenina s vysokým obsahem vlákniny pomáhá lidem pociťovat sytost po delší dobu. Přitom má nízký obsah kalorií. Jíst jídla s vysokým obsahem vlákniny také pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Obsah vlákniny v tuřínu může také zabránit zácpě a podporovat pravidelnost zdravého zažívacího traktu. Pravidelné, adekvátní pohyby střev jsou zásadní pro odstranění toxinů žlučí a stolicí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno