Fleky na jazyku

Mnoho z vás jistě zná pořekadlo – oči jsou zrcadlem do duše. Už málokdo však ví, že jazyk je výborným ukazatelem našeho zdraví. Obecně jazyku nevěnujeme dostatečnou pozornost, přitom nám toho o našem zdravotním stavu může povědět mnohé. Správně by vám ho měl při prohlídce vyšetřit obvodní lékař i zubař. Nedělají to? Pak se jich zeptejte proč. My se dnes zaměříme na změny na povrchu jazyka, kterých si můžete všimnou i vy sami.

Proč zrovna jazyk?

Je to úplně prosté. Na jazyku se totiž nenacházejí pouze naše chuťová centra. Najdeme tam také mapu Dítě, které má zelený jazykorgánů, která je reflexními body spojená s konkrétními orgány v těle. Jeho vzhled nám pak ukazuje, jak jsou na tom tyto orgány z hlediska zdraví.

Můžeme zjistit například poruchu ledvin nebo močového měchýře. Dále se takto dají rozpoznat potíže se žaludkem a dvanácterníkem. Pochopitelně nemocná játra, žlučník a dokonce zažívací ústrojí, speciálně střevní poruchy.

Jak probíhá diagnostika jazyka?

Jednoduše tak, jak jste to zažili za svůj život už stokrát v lékařské ordinaci. Lékař si vezme baterku a na jazyk si pěkně posvítí. Prohlédne si případný povlak, rýhy, stav jazyka na krajích a to, zda není moc suchý nebo naopak zahleněný.

Díky tomuto krátkému vyšetření získá informace, které ho mohou nasměrovat správným směrem ke komplexní diagnóze vašeho zdravotního stavu. Určitě si tedy před návštěvou lékaře jazyk zbytečně nedrhněte kartáčkem, jenom byste si uškodili.

Jevy, které se na jazyku objevují

Vy sami si jistě všimnete, pokud je váš jazyk posetý vřídky nebo bradavičkami. K tomu nepotřebujete medicínské vzdělání. Jsou tu ale i další problémy. Těch si lidé často při pohledu do zrcadla během ranního čištění zubů (čas, kdy se na jazyk soustředíme nejvíce) nemusejí všimnout.

Jedná se například a lehkou oteklost jazyka (možná alergie). Pak je tu samozřejmě povlak. Tenký povlak je přirozený a mývá ho téměř každý. Ale pozor, tenký bílý povlak je zároveň indikátorem počátku nemoci, nejčastěji nachlazení, chřipky, angíny atd.

Hustý povlak je známkou toho, že do těla pronikají hloubkově škodliviny. Jazyk může být také zahleněný, šedočerný (problémy s ledvinami), šedý, černý, žlutý (typicky játra a žlučník), hnědý (střeva) nebo úplně bílý (žaludeční potíže).

Konečně se můžete setkat s hlubokými vráskami na jazyku, což typicky znamená špatné trávení. Problémy se srdcem zase značí výrazné žíly na tomto chuťovém orgánu.

Co znamenají fleky na jazyku?

Na jazyku se kromě různobarevných potahů objevují i fleky nebo chcete-li skvrny. Ty mohou být tmavé nebo červené.

·         Červené fleky na jazyku jsou nejčastěji malé a nacházejíc se na jeho bledém povrchu. Většinou to ukazuje na potíže s dýcháním, především na astma.

·         Tmavé fleky na jazyku mají bakteriální původ. To znamená, že se jich musíme zbavit mechanicky. Používejte denně speciální škrabku na jazyk a nevynechejte ani ústní vodu.

A nezapomeňte – jazyk je výborný ukazatel zdraví, tak ho na sebe občas vyplázněte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno