Hyperkalcémie – vysoký vápník v krvi

Pod tímto složitým názvem se skrývá stav, kdy najdou lékaři v těle nebo přesněji v krvi pacienta zvýšenou koncentraci vápníku. Na první pohled banální záležitost však může alarmovat závažné zdravotní problémy. V dnešním článku se podíváme na možné příčiny zvýšené hladiny vápníku a příznaky, které se k tomu vážou.

Proč nebrat hyperkalcémii na lehkou váhu?

Někdy se skutečně může jednat o banalitu. Zvláště v dnešní době, kdy lidé sami sobě „předepisují“ Vápník jako doplněk stravy v tabletáchnesmyslné dávky doplňků stravy a vitaminů. Stačí si brát denně více jak 100 mikrogramů vápníku a už je to zbytečně mnoho. Vápník se nám pak může ukládat v žílách a podporovat jejich kornatění.

Určitě se tedy vyhněte přehnanému braní suplementů. Mnohem lepší jsou přírodní zdroje jako jsou mléčné výrobky a některé druhy zeleniny. Nezapomeňte, že k dobrému vstřebání a využití vápníku je potřeba hned několik věcí. Kromě správné potravy to je také zdravý zažívací systém (především střeva), dostatek pobytu na sluníčku (vitamin D napomáhá vstřebávání) a celková duševní a fyzická pohoda.

Teď už ale k slibovaným příčinám zvýšené hladiny vápníku v krvi. Bohužel musíme hned jako první jmenovat nádorová onemocnění. Speciálně nádory kostí, což jsou mimo klasické nádory kostí také metastázy nádoru prsu a mnohočetné myelomy. Nádor napadne kost a začne ji rozkládat. Tím se do krve uvolní vápník v kostech obsažený (kosti jsou největší zásobárnou vápníku našeho těla).

Dále tu jsou nemoci jako hyperparatyreóza, sarkoidóza nebo selhání ledvin. Nakonec je tu i nedostatek pohybu. To se týká pacientů a starých lidí upoutaným permanentně na lůžko. Když totiž člověk některou část těla nepoužívá, začne „rezivět“ stejně jako například staré kolo. Z kostí postupně odchází vápník a stávají se křehké.

Jak se nadbytek vápníku projevuje?

Ze začátku si toho ani nemusíte všimnout. Většinou to začíná úplně obyčejnými a snadno zaměnitelnými příznaky. Pak se to ale rozjede a návštěva lékaře je jasná volba. O jakých příznacích je řeč:

·         svalová slabost a celková tělesná vyčerpanost

·         apatie a nezájem o okolní dění

·         špatné trávení – zácpa, nechutenství, nevolnost a zvracení

·         bolest odvápňovaných kostí – s tím souvisejí snadné zlomeniny

·          vznik močových kamenů v ledvinách

·         největší problém představuje vliv na naše srdce – hrozba arytmie a následný infarkt nebo dokonce zástava a smrt

Léčba je pak vždy individuální – podle dané příčiny. Při předávkování se přestanou užívat tablety, u nádorů je zvýšená hladina vápníku poslední pacientova starost. Aby se však pacient cítil rychle lépe, je vhodné přistoupit k dialýze a nechat si krev pročistit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno