Jak dlouho vařit brambory

Ačkoliv se může jevit vaření brambor naprosto triviální záležitostí, nemusí tomu tak být. Tedy alespoň v případě, chceme-li aby skvěle chutnali, aby v sobě udržely co nejvíce vitamínů. Jak brambory připravit a jaké typy existují, o tom budou následující řádky.

Varné typy brambor

BramoryNež se pustíme do samotného postupu, jak uvařit brambory tak, aby zachovaly co nejvíce vitamínů a skvěle chutnaly, zmíníme základní varné typy brambor. Jejich výběr je totiž velmi důležitý a je nedílnou součástí samotného postupu vaření – každý varný typ vyžaduje trochu jiné zacházení.

Typ A

Tento varný typ brambor vyniká tím, že se jen tak nerozvaří a nerozpadá se. Ideální použití je pro vaření ve slupce a pro následné použití do salátů či jako příloha. Ideální je vařit menší brambory.

Typ B

Varný typ brambor, označovaný jako B, je „zlatým středem“. Lze jej využívat prakticky všude. Proti předchozímu typu je patrné určité moučnatění a rozpadání, to však nebrání dalšímu pohodlnému zpracování.

Typ C

A na závěr brambory typu C, ty vynikají výraznou moučnatostí, rozpadavostí. Z toho důvodu jsou ideální pro použití na bramborové kaše, knedlíky a podobně. Při vaření je s tím třeba počítat a připravit se na tom.

Jakým způsobem brambory uvařit

Nyní již k samotnému vaření brambor. Nabízí se v podstatě tři způsoby – vaření ve slupce, bez slupky a nakrájené na kousky. Vaření brambor, nakrájených na kousky, je vhodné u těch brambor, které jsou velké. Velké brambory se totiž vaří nerovnoměrně, a když jsou uvařeny na povrchu, uvnitř jsou tvrdé.

Vaření ve slupce

Z hlediska zachování maximálního podílu vitamínu se jeví jako nejideálnější právě tento způsob vaření. Pokud budete brambory připravovat tímto způsobem, zachováte uvnitř až devadesát procent vitamínu C, který obsahují zasyrova.

Vaření bez slupky a na kousky

Rozhodnete-li se vařit brambory bez slupky, podíl obsažených vitamínů je stále dostačující a sahá k osmdesáti procentům. Pokud se ale rozhodnete oloupané brambory nakrájet na kousky, vitamíny se začnou ztrácet ve velké míře, zbyde jen kolem dvaceti procent. Tedy, když vařit bez slupky, pak jedině vcelku.

Vaření – co nejrychleji

Vaření brambor by mělo proběhnout co nejrychleji. Čím déle budou brambory ve vodě, tím víc minerálů a vitamínů ztratí. Proto není dobré nechávat oloupané brambory dlouho ležet ve vodě, je dobré je vařit ihned poté. Očištěné brambory vkládejte do horké vody a snažte se o to, aby voda začala vřít co nejdříve. Tak docílíte toho, že se brambory uvaří rychle a budou skvěle chutnat. Vodu, ve které budete vařit, nezapomeňte osolit, případně použít bylinky. Pro vaření brambor se používá kmín, a to proto, že tlumí mírnou jedovatost brambor, která je obecně známá.

Věříme, že vám výše popsané rady pomohou uvařit brambory tak, aby splňovaly požadavky pro konkrétní využití, aby skvěle chutnaly a i přesto obsahovat velký podíl minerálů, zdravých látek a vitamínu C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno