Jak dlouho vařit fazole

Zajímá vás, jak dlouho vařit fazole, aby měly vždy perfektní chuť, ale zároveň zůstaly v horké vodě dost dlouho na to, abyste minimalizovali nepříjemné nadýmaní?

Jakékoli fazole, bez ohledu na použitý druh, je vždy nutné vařit ve velkém množství vody. Předem je namočte (minimálně přes noc), poté propláchněte a doplňte čerstvou vodou. Ale můžete je také pro lepší chuť vařit třeba v zeleninovém, kuřecím nebo hovězím či jiném masovém vývaru.

Fazolová polévka z červených fazolí

Na co myslet při vaření fazolí

Pokud se však k výše popsanému uchýlíte, myslete na to, že vývar na rozdíl od vody změní jejich charakteristickou chuť. Do velké míry tak budou fazole mít přesně jeho chuť a vůni, což může být v některých pokrmech nežádoucí.

Správně vaření fazolí není jen o délce, ale také o použitém postupu

Vložte předem namočené a propláchnuté fazole do hrnce a zalijte je přibližně čtyřikrát větším množstvím vody. V závislosti na druhu by měly být namočeny minimálně 8-12 hodin. Ale měli byste také vědět, že obecně platí, že fazole by neměly být nikdy máčeny déle než 18 hodin a to bez ohledu na typ. Po této době v nich totiž začnou vznikat fermentační procesy.

Určitě však tento krok nevynechávejte. Namáčení fazolí zjemňuje jejich obal a způsobuje, že nabobtnají – mnohdy až čtyřikrát! Díky tomu se vaření této chutné potraviny velmi výrazně zrychlí.

A jak vařit? Nejdříve vodu zahřejte zprudka asi po dobu 10 minut. Poté přikryjte pokličkou a vařte dalších 60-90 minut. Tato doba je závislá na odrůdě. Větší fazole všeobecně potřebují více času. Po 60 minutách jednoduše jednu fazoli z hrnce vylovte a zkuste. Pak podle potřeby sejměte z plamene nebo naopak ve vaření pokračujte.

A co s fazolemi dál? Aby si zachovaly svou perfektní konzistenci, vložte hrnec do dřezu naplněného vodou. Určitě je neslévejte podobně jako brambory, protože veškerá pokožka na nich popraská a nebudou vypadat dobře. A samozřejmě tím přijdete i o řadu cenných živin.

Teprve teď fazole dosolte. Pokud přidáte sůl už během vaření, tak ochranný obal fazolí ztvrdne a o to se budou uvařit déle. Pokud se vám to omylem stane (například použijete slaný vývar), ještě není vše ztraceno. Do vody můžete přidat lžičku prášku do pečiva a vařit Tento trik funguje i u tvrdých brambor, které nechtějí v horké vodě dostatečně rychle změknout.

Měli byste vědět: Hladina vody při máčení fazolí by měla dosáhnout úrovně nejméně 5 centimetrů nad fazolemi. A jak je to s výměnou vody před vařením? I když je spojena se ztrátou některých minerálů a vitamínu (máme na myslí zejména vitamín B), tento krok způsobuje, že lze fazole mnohem jednodušeji strávit. Což omezuje mimo jiné i nepříjemné nadýmaní.

Nakonec fazole upravte podle svého oblíbeného receptu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno