Jak dlouho vařit čočku?

Čočka je pro nás poměrně běžnou surovinou, i když je pravdou, že jí nejíme tolik, kolik bychom měli. Snažte se do svého jídelníčku zařadit tuto luštěninu alespoň jednou za týden. A rozhodně se nemusíte omezovat pouze na čočku na kyselo, což je nejčastější recept, kteří z ní Češi připravují. Dnes už je dostupná celá spousta chutných receptů z čočky, ať už se jedná o polévky, burgery či saláty. Čočka je dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Čočka je důležitým zdrojem potravy

Čočka (Lens Culinaris) je původem z Asie a severní Afriky. Lidé si ji připravovali už od nepaměti. Rozhodně se nejedná o žádnou novinku.. Je bohatá na vlákninu, bílkoviny ale také sacharidy. Kromě toho obsahuje velké množství vápníku, fosforu, železa a vitamínu B. To z ní dělá velice ceněnou potravinu. U nás se nejčastěji připravuje čočka hnědá, dostupných je ale mnohem více druhů. Projděme si je postupně.

Červená čočka

Druhy čočky a doba jejich vaření

V tabulce můžete najít všechno, co potřebujete vědět pro přípravu toho kterého druhu čočky.

Druh čočky Namáčet? Doba vaření Využití
Hnědá čočka Ano, minimálně 2 hodiny, ideálně přes noc 30 – 45 minut Do polévek, vegetariánských hamburgerů, čočka na kyselo
Zelená čočka (francouzská) Ano, minimálně 2 hodiny, klidně přes noc 35 minut Do studených salátů, chilli
Červená čočka Ne (nenadýmá) 15 – 20 minut Do polévek, kaší, indický daal, pyré, kari, do pečiva
Černá čočka (Beluga) Ne (pokud namočíme, zkrátíme dobu vaření na polovinu) 20 minut Do salátů, jako samostatná příloha
Bílá čočka (urid dhal) Ne 15-20 minut Indické a orientální pokrmy, indické palačinky dosas. Jedná se o půlenou čočku Beluga.

Namáčení čočky

Namáčení čočky není v podstatě zapotřebí u žádného druhu. U některých druhů se to ale vřele doporučuje, protože namáčením můžete zkrátit dobu vaření až o polovinu. A to znamená úsporu energií i peněz. Navíc namáčením dochází k vyplavování oligosacharidů do vody. Díky tomu ztrácí svou nadýmavost. Díky namáčení a následnému vaření dochází k eliminaci látek, které zhoršují vstřebatelnost důležitých živin.

Beluga

Příprava čočky

Před samotným vařením je dobré čočku propláchnout ve studené vodě. Tím odstraníte případné nečistoty. Proberte čočku, někdy obsahuje scvrklá zrna nebo tvrdé části či dokonce slupky. Poté ji sceďte. Čočku vaříme v trojnásobném objemu vody. Nevařte čočku s ničím kyselým, jako je ocet nebo kysané zelí. Stejně jako v případě brambor díky kyselosti zůstane navždy tvrdkavá – už nikdy ji nedovaříte doměkka.

Nadýmání po konzumaci čočky

Jak už bylo uvedeno, namočením předem můžete dostat z čočky oligosacharidy, které způsobují to, že nadýmá. Protože dochází k tomu, že se oligosacharidy vyplaví do vody, je dobré ji po namočení vždy vylít a vařit čočku v čisté vodě. Nadýmání můžete zmírnit též tím, že čočku propasírujete, abyste ji zbavili slupek. Tento postup je ale nevhodný hned ze tří důvodů:

  • Namísto zrníček získáváte „kaši“.
  • Ve slupkách je obsaženo nejvíce vlákniny.
  • Pasírování může být při větším množství pracné a navíc snižuje množství uvařené čočky.

Vaření s čočkou

Skladování čočky

Čočku skladujeme na suchém a chladném místě ve vzduchotěsné nádobě. Měli bychom ji spotřebovat do jednoho roku od nákupu, nicméně vydrží i podstatně déle. Dostupná je po celý rok. Uchovávat můžete ale i vařenou čočku, a to dvěma způsoby:

  1. Uvařenou čočku můžete zmrazit. Zde vydrží opravdu dlouho. Doporučujeme zamrazit si čočku o velikosti jedné porce.
  2. Zavařte ji. Stačí dát vařenou čočku do sklenice, zalít ji slanou vodou a zavařit. Zavíčkujte a skladujte klidně i několik let v chladu, temnu a suchu. Musíte ale počítat se zvýšeným množstvím sodíku.

Naklíčená čočka

Naklíčení čočky je jediný způsob, jak ji můžete konzumovat syrovou. Jinak se to nedoporučuje. Naklíčení je velmi jednoduchý proces, i když je pravdou, že trvá poměrně dlouho. Nejprve namočte čočku přes noc. Druhý den čočku slijte a dejte do uzavíratelné nádoby. Dejte to tmavé skříně. Každých 8 hodin (minimálně jednou denně) je třeba čočku propláchnout ve studené vodě. Uděláte to tak, že čočku nasypete z nádoby do síta a propláchnete pod tekoucí vodou. Poté opět vložíte do nádoby a uložíte na tmavé místo. Už za dva až tři dny můžete pozorovat, jak čočka vyklíčila.

  • Naklíčená čočka obsahuje mnohem více živin, než nenaklíčená.
  • Je vhodná pro podporu imunity, detoxikaci organismu.
  • Naklíčená čočka nenadýmá.
  • Naklíčená čočka obsahuje enzymy, které podporují obnovující a regenerační procesy v těle.
  • Naklíčená čočka může pomoci při hubnutí (detoxikuje, zasytí, aktivuje vhodné enzymy).
  • Lžíce naklíčené čočky denně postačí pro dosažení prospěšných účinků.

Hnědá čočka

Použití klíčků

Naklíčenou čočku můžete použít do různých pokrmů. Je možné ji uvařit tak, jako klasickou čočku, čímž sice přicházíte o některé vitamíny. Na druhou stranu je ale naklíčená čočka lépe stravitelná, než ta nenaklíčená. Čočku můžete použít na různé pokrmy jako posypku (klidně i na vařené brambory, rýži apod.). Vhodná je do salátů, přidat ji můžete i do horké polévky (už ji nevařte). Naklíčenou čočku můžete jíst místo chipsů u televize nebo prostě jen tak, jako zdravou svačinku. Přidejte ji do rizota či jakékoli zeleninové (i krémové) polévky.

Čočka a hubnutí

Čočka je ideální potravinou pro toho, kdo se snaží zhubnout. Obsahuje sice velké množství sacharidů, z nich je ale pouhých 10 % cukry. Díky tomu má čočka nízký glykemický index, což znamená, že nezvyšuje hladinu inzulínu v krvi (to způsobuje, že tělo nebude ukládat tuky). Kromě toho je zdrojem bílkovin, i když nepatří mezi plnohodnotné zdroje bílkovin (obsahuje málo methioninu). Díky obsahu vlákniny jste sytí delší dobu a navíc podporujete trávicí procesy svého těla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno