Jak dlouho vydrží houby v lednici

Rádi trávíte svůj volný čas procházkou v lese? A ještě raději v období, které přeje růstu hub? Sběr hub patří mezi velmi tradiční české kratochvíle a houbaření se věnuje skutečně hodně lidí. Čerstvé houby jsou totiž výborné k přípravě nejrůznějších pokrmů, jako jsou smaženice, obalované řízky, polévky, omáčky a podobně. Ale víte, jak dlouho vydrží houby čerstvé? A jak dlouho vydrží houby v lednici?

Čerstvé a kvalitní houby

Se skladováním hub souvisí především jejich kvalita a druh. Houby by se měly sbírat pouze mladé a zdravé. Jen díky tomu je možné použít je na celou řadu pokrmů, a to i když vám jejich zpracování zabere delší čas. Mladé a dobré houby je možné po nějakou dobu skladovat v původním stavu, i když se obecně doporučuje jejich co nejrychlejší zpracování.

Houby

Jak dlouho vydrží houby v lednici

Pro prodloužení životnosti hub je nutné zajistit jejich skladování mimo přímý sluneční svit, a hlavně v dostatečném chladu. O houbách, které je možné zakoupit v obchodech dokonce hovoří vyhláška 397/2021 Sb., a to tak, že houby pěstované a volně rostoucí je možné skladovat při teplotách mezi 0 °C a 10 °C. Takovou teplotu pak může houbám poskytnout lednice. Obecně se nedoporučuje překročit dobu chlazení v lednici přes 3 dny.

Proč mají houby krátkou trvanlivost

Houby jsou speciální potravinou, která je známá tím, že má opravdu veliký obsah vody a velmi specifickou strukturu. Je proto náchylná na šetrné zacházení a rychle ztrácí na kvalitě.

Jak o houby pečovat

Aby houby déle vydržely, můžeme jim trochu pomoci.

  • Nejideálnější je zpracovat je co nejdříve
  • důežité je správné skladování, tedy v chladu a temnu,
  • před uskladněním houby nekrájejte, krájení je dobré pro přímou přípravu k jídlu nebo pro sušení. Pokud chcete, aby houby vydržely v lednici co nejdéle, noži se vyhněte, ať nenarušíte citlivou tkáň, která pak rychleji podléhá bakteriím,
  • skladujte je raději v papírovém sáčku s omezenějším přístupem vzduchu než na plastovém podnosu.

Pěstované houby

Některé typy pěstovaných hub mohou v lednici vydržet i delší dobu. Houby jsou pěstěné a řádně sklizené v dobrém věku rostliny. V lednici je tak možné skladovat je i 5 – 7 dní. Před vlastní konzumací je ale vždy třeba houby důkladně prohlédnout, jestli nedošlo k jejich znehodnocení. Pokud vykazují známky zahnědnutí, jsou slizké nebo dokonce plesnivé, je třeba je rovnou vyhodit.

Jak houby zpracovat pro pozdější využití

Pokud se vám povedlo nasbírat větší množství hub, určitě se z jejich chuti budete chtít radovat i jindy během roku. V takovém případě je můžete:

  • Sušit – sušení je jedním z nejběžnějších způsobů nakládání s houbami. Ideální je houby pořádně očistit a krájet na plátky silné asi 4 mm. Ty pak jednotlivě rozložit na papír nebo síto. Sušení je nutné na suchém, větraném místě, bez přítomnosti přímého slunečního svitu. Usušené houby je možné poté uložit do uzavíratelných sklenic. Mohou vydržet až jeden rok.
  •  Zamrazit – mražení hub pak probíhá tak, že si očištěné houby nakrájíte na menší kousky a podusíte je na troše oleje. Mohou se i spařit v horké vodě. Po vychladnutí pak stačí vložit do uzavíratelných misek vhodných do mrazáku nebo do sáčků bez přístupu vzduchu. Zamražené houby vydrží alespoň půl roku.
  •  Zavařit – výhodou zavařování je to, že houby mohou zůstat v původní velikosti, pouze opravdu velké můžete rozkrojit na více částí. Povaří se několik minut v osolené vodě, po vychladnutí se naskládají do skleniček, zalijí studený nálevem (možné je přidat cibuli, feferonky nebo koření). Zavíčkované sklenice se pak zavaří v zavařovacím hrnci. Konzumace je možná po asi třech týdnech. Vydrží alespoň jeden rok.

Všechny způsoby úpravy hub prodlouží jejich životnost a vy si je tak můžete vychutnávat i mimo klasickou houbařskou sezónu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno