Jak převařit čerstvé mléko

Čerstvé mléko přímo od farmářů je ve všech ohledech lepší než to kupované. Je zdravější, lépe chutná a je ideální pro přípravu domácích jogurtů či kyselého mléka. Takovou menší nevýhodou je však to, že je třeba mléko před konzumací upravit. A jak na to?

Jak zacházet s čerstvým mlékem?

Čerstvé mléko z automatu či přímo od mlékaře by mělo být zchlazené na 4°C. Výjimkou je pouze ta situace, kdy vám mlékař prodá opravdu čerstvě nadojené mléko – 2 hodiny po nadojení může mléko ponechat a prodat teplé. To ale nebývá příliš časté, většinou si koupíte mléko nadojené déle než 2 hodiny a tím pádem zchlazené. A to je důležité dodržovat i po jeho koupi, proto ho co nejrychleji dopravte domů a uložte do ledničky, než stihne zteplat.

Jak mléko před konzumací upravit?

Čerstvé mléko nemusíte nutně převařovat. Vlastně to ani není příliš doporučováno, může to totiž snížit jeho zdravotní hodnotu a změnit chuť. Ve skutečnosti je naprosto dostačující pasterizace, tedy zahřátí mléka na několik minut na 80°C a následné zchlazení. To zničí zhruba 97% všech mikrobů.

Někdy se tvrdí, že pokud je mléko od opravdu ověřeného a spolehlivého mlékaře, jehož krávy jsou zcela určitě zdravé, není třeba ani pasterizace. To už je pak samozřejmě na vašem uvážení, zda na toto tvrzení dáte. Pokud však vypijete tepelně neupravené čerstvé mléko, vždy je tam jisté riziko, že vám to přinese nějaké nepříjemné potíže. Proto doporučujeme mléko pasterizovat raději vždy.

čerstvé mléko

Co když čerstvé mléko nepasterizuji?

Nejčastějším problémem, se kterým se můžete po konzumaci neupraveného čerstvého mléka setkat, je průjem. Jednak z velkého množství živých organismů, které jste nezničili pasterizací, ale také vysokým obsahem tuku.

Z neupraveného mléka však můžete chytit třeba salmonelu, což je průjmovité onemocnění, které obvykle není nijak zvlášť nebezpečné, ale zato velmi nepříjemné. Způsobuje totiž silné průjmy a zvracení, což následně vede k dehydrataci a naprostému vyčerpání. Kromě salmonely můžete přes neupravené mléko chytit dokonce také klíšťovou encefalitidu a několik dalších nepříjemných onemocnění.

V čem se liší čerstvé mléko od trvanlivého?

Co se týče obsahu živin, jako jsou vitaminy, minerály či bílkoviny, rozdíl mezi čerstvým a trvanlivým mlékem zase tak zásadní není. Pokud byste chtěli mléko s významně vyšším množstvím těchto živin, můžete sáhnout po mléce v bio kvalitě. 

Hlavním rozdílem mezi čerstvým a trvanlivým mlékem je množství tuku. Z trvanlivého mléka je většina tuku obvykle odstraněna, zatímco v čerstvém se ponechává. Když čerstvé mléko necháte jen tak stát, pravděpodobně se brzy začne oddělovat smetana od mléka. To může být nevýhodou pro člověka, který má mléko jen tak na pití. Naopak velkou výhodu v tom najdou lidé, kteří ze smetany chtějí dělat domácí jogurty a podobně.

Mléko

Automaty na mléko

Automaty na mléko jsou nejběžnějším a nejjednodušším způsobem, jak se může člověk k čerstvému mléku dostat. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak takový automat vlastně funguje? Pokud ano, zde vám tuto otázku zodpovíme.

Čerstvě nadojené mléko je každý den do automatu dováženo v nerezovém tanku, ve kterém zůstává právě i uvnitř automatu. Ten mléko uvnitř chladí a také promíchává, aby se nevytvořil tukový škraloup. Mléko v tanku nesmí zůstat déle než 24 h, takže po této době se tank s mlékem vždy vymění – mléko se do něj nedoplňuje.

Když si z automatu mléko naberete, automaticky se pak pomocí páry vyčistí prostor, kam jste vložili lahev. To zničí případné mikroby, které jste tam lahví mohli zanést, a tím eliminuje riziko přenosu jakýchkoli mikroorganismů dalšímu zákazníkovi. Nemusíte se tedy obávat toho, že byste si z automatu odnesli zkažené či kontaminované mléko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno