Prošlá káva

Objevili jste doma prošlou kávu a nevíte, zda si ji ještě můžete ještě vychutnat? Nebude zvětralá? Bude mít výraznou chuť? Nebude mít nějakou pachuť? V našem článku najdete veškeré informace o tom, jak s prošlou kávou naložit.

Instantní káva

Která káva zůstane chutná po desítky let? Skoro každý ji máme doma. Je to instantní káva. Dlouho čerstvá a dobrá zůstane díky chemickému postupu, kterým je tato káva zpracována.

Zrnková káva

Jak ale rozeznat, že je vaše zrnková káva v pořádku nebo není? V první řadě ztratí svou typickou kávovou vůni a zároveň její dobrou chuť. Může získat až velmi nepříjemnou a nahořklou pachuť.

Zrnka kávy

Datum minimální trvanlivosti

Na obalu kávy je uvedeno datum minimální trvanlivosti, což znamená, že můžete kávu konzumovat i po tomto datu a nemusíte ji zbytečně vyhazovat. Byla-li káva skladována v neporušeném obalu v suchém a tmavém prostředí, může vám vydržet chutná až celý jeden rok. Vždy je vhodné po otevření k této kávě přivonět a zjistit, zda neztratila své typické aroma. Pokud ano, na této kávě už si pravděpodobně nepochutnáte.

Vliv oxidace

Časem může káva získat zatuchlou vůni a ztratí svou typickou chuť. To se stane vlivem přirozené oxidace, kdy na kávu působí naše přirozené prostředí, když je káva vystavena vzduchu. Je jedno, zda jde o kávu v plechovce, v sáčku, nebo o pražená zrna v celku. Vždy je doporučeno kávu chránit před přímým vlivem vzduchu.

Po otevření kávy, u které uplynulo datum minimální trvanlivosti, je vhodné zkontrolovat, zda ji nenapadli škůdci nebo plíseň, pokud byla vystavena vlhkému prostředí. Také se může stát, že vám vaše káva žlukne. Stane se to v případě, že oleje obsažené v kávě začnou degradovat. Takto mohou v kávě vzniknout toxiny, které by vám mohly způsobit po požití kávy nevolnost. Tuto kávu bez kompromisů a ihned zlikvidujte.

Skladování v lednici a mrazáku

Pokud budete instantní kávu skladovat v lednici, vydrží vám dobrá několik desítek let. Při skladování v mrazáku ještě déle.

Balíček mleté kávy, která nebyla otevřená, vám v lednici vydrží až 3 roky. Pokud budete v lednici skladovat kávu již otevřenou, ale alespoň v sáčku, který je uzavřen sponkou, počítejte s tím, že vám vydrží dobrá asi 2 roky.

Pozor, káva skladovaná v lednici a mrazáku může ztratit část své lahodné chuti. Mohou se ztratit její exotické a zajímavé nádechy.

Skladování v tmavých nádobách

Mletá káva se zkazí rychleji, než káva zrnková, která je skladována vcelku. Mletou kávu tedy skladujte na suchém a tmavém místě, v neprůhledné a vzduchotěsné nádobě. Nejvhodnější je mletou kávu skladovat ve vakuově uzavřeném obalu. Díky neprůhlednému obalu je odráženo světlo, které by mohlo vaši kávu znehodnotit.

Pokud jste si zakoupili větší množství kávy, je vhodnější ji rozdělit do menších nádobek, které nepropouštějí světlo a skladovat ji na suchém a tmavém místě. Vyhnete se tak zbytečné oxidaci kávy a vystavení nečistotám, kterými byste neustálým otvíráním obalu kávu zatěžovali. Díky rozdělení do menších obalů vám vaše káva vydrží déle čerstvá a nebude tak brzy podléhat zkáze.

Šálek kávy

Kvalitní zrnková káva

I ta nejkvalitnější kávová zrnka nebudou po jednom roce skladování chutná a nezachovají si své přednosti, které měla ve chvíli, když byla čerstvě upražená. U kvalitních káv je vhodné s jejich čerstvostí počítat pouze v řádu několika měsíců.

Nakupujte raději jednodruhové kávy, u kterých se lépe určuje jejich čerstvost a tím i lepší chuťové vlastnosti. Je to díky tomu, že má prodejce lepší přehled o datu sklizně této kávy. U vícedruhové kávy se tento parametr kontroluje hůř.

Milovníci kávy a znalí labužníci doporučují spotřebovat zrnkovou kávu do jednoho měsíce od jejího upražení. Zajistíte si tak, že budete pít opravdu chutnou a kvalitní kávu a budete si tak vychutnávat její lahodné přednosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno