Zápach v lednici

Zná to asi každý z nás. Chcete si dát doma něco dobrého nebo se chystáte vařit, otevřete lednici, a z ní se místo libé vůně line nepříjemný zápach. Mám tam něco zkaženého? Prošlé maso, plesnivou zeleninu nebo ovoce? Zápach v lednici může mít mnoho příčin. Podívejte se, které to jsou a jak s nimi bojovat.

Proč to v lednici nevoní

Nejčastější důvody, proč nás trápí zápach v lednici jsou buď to, že máme uskladněny potraviny s velmi aromatickou vůní, nebo se začíná něco kazit. V těchto případech ale původce zápachu obvykle brzy odhalíme. Ale co když lednička i po likvidaci nebo vhodném uskladnění potravin zapáchá stále? Problém může být v odtokovém kanálku, používaném při samoodmrazování.

zápach v lednici

První pomoc

Jakmile zjistíme, že z lednice vychází nepříjemný zápach, je nutné ji kompletně vyčistit. To znamená vyndat veškeré potraviny pryč (nestačí jen přendávat z police do police), zkontrolovat, co může zápach způsobovat a lednici vymýt octovou vodou, případně roztokem Sava. Na odtokový kanálek použijte například špejli omotanou vatou, nebo silnější drát.

Před mytím lednici vypněte a nechte odmrazit. Vyndejte ven všechny police a boxy na zeleninu. Je možné, že na odstranění zápachu nebude stačit jedno vymýtí, často je nutné ho opakovat 2 – 3x.

Prevence

Pro tentokrát jste tedy původce nepříjemné vůně v lednici odhalili? Je ale vhodné učinit některé kroky k tomu, aby se situace opakovala co nejméně. Jak se zápachu v lednici vyvarovat?

– vždy skladujte aromatické potraviny uzavřené v boxech, sklenicích nebo jiných vzduchotěsných obalech

– ovoce a zelenina se ukládá ve spodních šuplících lednice

– do lednice nevkládejte horké potraviny

– mléčné pokrmy, uvařená a hotová jídla ukládejte na nejvyšší police

– často kontrolujte a umývejte odtokový kanálek

Zápach v lednici – babské rady, jak na něj

Důkladné umytí lednice nepomohlo? Nebo chcete eliminovat nebezpečí dalšího a rádi byste do lednice něco, co nepříjemné pachy pohltí? Tady si můžete přečíst některé tipy, které jsou v domácnostech osvědčené.

1) Rozkrojené jablko, citron

Jako pohlcovač pachu v lednici dokonale funguje jedno rozkrojené jablíčko. Někdo také využívá polovinu citronu, na níž nasype sůl.

2) Mletá káva

Do mističky dejte asi 3 čajové lžičky čerstvě namleté kávy. Ta případný zápach spolehlivě pohltí. Vyměňovat ji stačí přibližně jednou za dva, tři měsíce.

3) Jedlá soda, prášek do pečiva

Nepříjemný zápach v lednici pomůže odstranit také v misce nasypaná jedlá soda nebo kypřící prášek do pečiva.

4) Pohlcovač pachu

Pokud domácí rady nezabírají, je vhodné zajít do drogerie a zakoupit si uhlíkový pohlcovač pachu. Jedná se o malou šedou destičku, kterou vložíte do lednice. Vyměňuje se přibližně po čtvrt roce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno