Jak uchovat zrnkovou kávu

Pokud si rádi pochutnáte na čerstvě namleté kávě, pak si ji pravděpodobně kupujete v zrnkové formě. Zrnková káva si zachovává svou bohatou chuť a výrazné aroma. To však platí jen v případě správného skladování. Pojďme si říct, jak uchovat zrnkovou kávu, aby zůstala čerstvá co nejdéle.

V první řadě je důležité koupit zrnkovou kávu čerstvou. Bohužel, na pultech obchodů se často objevují kávy, které byly upražené třeba i před rokem. I při sebelepším uzavření ztratí po nějaké době svou sílu. Před nákupem zrnkové kávy vždy sledujte datum pražení. Pokud si z obchodu čerstvou kávu přinesete, je potřeba ji správně uchovat. Jak tedy správně postupovat?

Jak uchovat zrnkovou kávu

Zrnkovou kávu ponechte v původním obalu

Jednou z možností, která se nabízí, je ponechat zrnkovou kávu v původním obalu. Takové řešení není vůbec špatné, protože nedochází k přesypávání a ztratí se tak jen minimum kávového aroma. Původní obal otevřete až ve chvíli, kdy budete chtít první šálek připravit. Po otevření obal vždy důkladně uzavřete, můžete jej přelepit lepicí páskou nebo použít speciální svorky. Je důležité, ale se k zrnkům nedostal čerstvý vzduch a káva neměla šanci začít oxidovat.

Kávu přesypejte do uzavíratelných nádob

Další možností je přesypat zrnkovou kávu z původního obalu do uzavíratelné nádoby. To je dobré řešení v případě, kdy vám manipulace s původním obalem přijde nepraktická. Je však důležité vybrat správný typ nádoby. Na trhu narazíte na speciální dózy na kávu, můžete však použít i obyčejnou nádobu s víkem na závit. Zavírání musí být dokonale utěsněné, aby se ke kávě nedostal žádný vzduch. Dokonce existují i speciální nádoby, které jsou vybaveny zařízením pro odsávání vzduchu a vytvoření vakua. Káva vydrží čerstvá i několik týdnů, cena takových dóz však začíná na tisícikoruně.

Kávu nedávejte do skleněné dózy

Ve skle vypadají uskladněná zrnka kávy esteticky, skleněné nádoby ale nejsou pro skladování nejlepší volbou. Přes sklo totiž na zrnka dopadá světlo, které kvalitu kávy degraduje. Skleněným dózám se proto raději vyhýbejte a dejte přednost nádobám plastových, dřevěných nebo plechových.

Káva nepatří do mrazáku

Jedním z největších prohřešků, kterých se spotřebitelé dopouští, je skladování v mrazáku. Bohužel toto doporučení najdeme i na některých obalech komerčně prodávaných káv. Uložením kávy do mrazáku se změní struktura zrna, káva ztratí na síle a změní se i její chuť. Zapamatujte si – káva nepatří do mrazničky, nejlepší je uchovat ji v chladnějším tmavém místě, které je suché a kam nedopadá přímé sluneční záření.

Jak uchovat kávu čerstvou? Buď ji ponechte v původním obalu, nebo přesypte do tmavé a dobře těsnící nádoby. Kávová zrna nedávejte do mrazáku a nevystavujte jej přímému slunci. Začala by žluknout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno