Domů Výživa Skladování potravin Jak uchovat klobásy

Jak uchovat klobásy

Aby se vám uzeniny rychle nezkazily, měli byste se naučit, jak uchovat klobásy a jiné masné výrobky tak, aby si za všech okolností uchovaly sovu jedinečnou chuť a opravdu dlouho vydržely.

Pořídit v dnešní době opravdu kvalitní klobásy není nijak lehké. V klasickém supermarketu je nekoupíte – chtě nechtě tak za nimi budete muset třeba na farmářské trhy. Pokud se však přece jen zadaří, nenechte si klobásy zkazit špatným skladováním.

Grilovací klobásky

Z igelitu musí ven

Kvůli hygienickým předpisům dostanete většinu uzenin zabalenou do igelitového sáčku nebo jeho obdoby. Jde však o materiál vhodný pouze pro transport. V tomto bodě je velmi výhodný – nedostanou se skrze něj totiž žádné nečistoty, což se například o mastném papíře rozhodně říct nedá. Ovšem delší pobyt v něm uzeninám nesvědčí. Na jeho vnitřní straně se totiž mimo jiné sráží vlhkost. A ta poskytuje perfektní prostředí pro růst plísní a dalších nežádoucích organismů. Klobásy tedy z igelitového obalu vyjměte ihned poté, co je přinesete domů a nahraďte igelit jiným vhodným obalem.

Optimální teplota pro uchování klobás

Aby zůstaly uzeniny vždy v perfektním stavu, měly by se uchovávat při teplotě mezi 3 a 4 stupni Celsia. Tedy samozřejmě ideálně v lednici, která je nastavena na to správné teplotní rozmezí. Pokud máte ovšem uzeniny trvanlivé, tedy suché nebo polosuché, můžete je klidně skladovat i při mnohem vyšších teplotách, obvykle se hovoří o 15-25 °C.

Do čeho uložit klobásy

Jak jsme si už říkali, igelitový sáček je zcela nevhodný. A čím ho tedy nahradit? V ideálním případě sáhněte po oblíbených vakuovacích krabičkách. Ovšem klobásy do nich nikdy nevkládejte jenom tak. Na jejich svrchní stranu položte papírový ubrousek, který zabrání jejich nežádoucímu navlhnutí. Klobásy tak vydrží déle v perfektním stavu.

Uložení klobás ve spíži

Pokud máte doma ty suché nebo polosuché, nemusíte se s krabičkou zatěžovat. Do spíže je můžete klidně pověsit na provázku nebo je uložit jednoduše do papíru, musíte si však být jistí, že se takto uskladněným potravinám nedostanou žádní škůdci, kteří by je mohli ohrozit.

Které klobásy do lednice nepatří

Jak jsme si už řekli, existují i suché a polosuché uzeniny. Dost možná si myslíte, že ani jim pobyt v lednici neublíží – naopak, prodlouží to jejich trvanlivost. Jenže ve skutečnosti se mýlíte. V lednici je přece jenom větší vlhkost než například ve spíži. A protože jsou tyto klobásy již částečně vysušené, bude tato vlhkost iniciovat růst plísní a dalších nežádoucích mikroorganismů. A to byste zcela jistě nechtěli.

Mnohem lepší tedy bude uložení těchto uzenin do spíže, kde jim bude při pokojové teplotě opravdu dobře. Odkrajovat je můžete podle potřeby – řez rozhodně není třeba ničím zakrývat ani nic podobného.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno