Jak skladovat koření

Potřebujete, aby si vaši pomocníci do kuchyně uchovali stále perfektní aroma a chuť? Zjistěte, jak skladovat koření, aby vaše jídlo vždycky ochutilo v té nejlepší formě.

Je důležité vědět, že sáčky, ve kterých se koření prodává, bývají určeny jen na jedno použití. Měli bychom je tedy otevřít a koření okamžitě přesypat. Výjimku mají samozřejmě ty s vylepšeným uzavíráním – nejrůznější zipy apod. – jež jsou naopak pro uchování donucovacích směsí jako stvořené. Ty však bývají dražší a ne všechny značky je nabízejí.

Pepř

Aby bylo zachováno plné aroma

Ani transport k nám domů se však neobejde bez rizika. A to tím spíše, že nevíme, jak dlouho si vlastně koření v regálu obchodu pobylo. Velmi snadno totiž může přijít o svou vůni, k níž se často váže i řada chuťových jevů. Koření proto vždy kupujte v celku a namelte si ho až doma – a to nejlépe těsně před použitím. Pokud to není možné, zpracovávejte vždy jen malou část koření a spotřebujte ji do týdne až čtrnácti dní.

Jak je to s dobrými kořenkami

Výjimka nastává, pokud máte k dispozici opravdu dobou kořenku s pořádným uzávěrem a těsněním. V takové chvíli vám v ní mleté koření vydrží přibližně rok nebo rok a půl. Ovšem u nemletého se trvanlivost diametrálně liší. V perfektním stavu se zachová po dobu 3-5 let.

Co nejvíce škodí koření

Celou problematiku však nelze shrnout jen do bodu „v čem koření ukládat.“ Velmi důležité je totiž i kde. Škodí mu zejména teplo, světlo a vlhko. Nikdy ho tedy neskladujte kupříkladu v blízkosti sporáku, kde se kondenzují vodní páry ani na lince poblíž rychlovarné konvice.

To bude koření vadit jak kvůli vlhkosti, tak i kvůli generovanému teplu. A co světlo? V dnešní době s oblibou používáme kořenky z průhledných materiálů. Ano, ty nám značně usnadňují orientaci, ovšem šíření světla nijak nebrání. Koření poté oxiduje a ztrácí chuť. Lze tomu zabránit snadno – kořenky umístěte do skříňky. Pokud tuto možnost nemáte, pak v nich skladujte vždy jen menší množství koření a to častěji doplňujte.

I na doplňování záleží

Ovšem pozor – řada lidí má tendenci koření pouze dosypávat. Sypou tak nový pepř, kari či papriku na zbytky jejich nevypotřebovaných bratříčků. A to je chyba. I malý zbytek koření může to nové zcela zkazit, před doplněním vždy kořenky důkladně vytřete textilií nebo ubrouskem a čas od času je vypláchněte horkou vodou.

Dejte pozor na uzávěr nádobky

Dbejte na to, aby nešlo o obyčejnou plastovou nebo keramickou dózu. Chtějte vždy něco lepšího – skleněné dózy se zabroušeným hrdlem, zabudovaná silikonová těsnění, vakuová uzavírání apod. Kořenky zkrátka vždy musí dobře těsnit. Jedině tak vaše koření dokonale ochrání. A pokud dodržíte i všechny ostatní zásady, už nikdy se vám nestane, že bude jídlo plané nebo se bude „pyšnit“ podivnou pachutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno