Jak zastavit průjem?

Průjem je pro mnoho z nás jedním z nejvíce nepříjemných běžných zdravotních problémů. Někdy za ním stojí střevní viróza, jindy potravinová alergie nebo jen nevhodné složení stravy. V každém případě je to zásah do imunitního systému našeho organismu, který se nachází z velké části i ve střevech. Aby průjem netrval moc dlouho a zbytečně nevysiloval naše tělo, je třeba rychle jednat. V dnešním článku se podíváme, jak proti němu bojovat.

Co dělat prvních pár hodin?

Ihned jak zjistíte, že vás trápí průjem, přestaňte jíst. Je to velice důležité. Bude-li se jednat o virózu nebo Léky na průjemšpatnou skladbu stravy, musíte nechat svůj zažívací systém odpočinout. Průjmem se tělo snaží dostat rychle ven něco špatného. To může být zkažené jídlo, nakažená potravina nebo jen přemíra tuku či jiných problematických potravin.

Máte-li možnost zůstat doma, určitě tak učiňte. První den nechte tělo, aby se samo pročistilo a neuchylujte se k chemickým lékům, které okamžitě zastaví chod celého trávicího systému (pouze, pokud je to nutné, pak fungují výborně). Jediné, co bychom vám doporučili je živočišné uhlí. To střeva pouze pročistí, ale zbytečně je nezpomalí.

První den si dejte klidně půst, ale nezapomínejte pořádně pít. Doporučuje se pouze čistí voda nebo silný černý čaj. Běžte si lehnout a vyhněte se náročným fyzickým aktivitám. Budete tak mít dost sil na boj s příčinou průjmu.

Posilujte svůj organismus

Druhý den už můžete posnídat uvařenou rýži. Ta je mnohem lepší než ovoce nebo bílé pečivo. Na rýži buďte celý další den. Tato potravina také pomáhá k pročištění střev. Pokud však druhý den nesledujete žádné zlepšení a průjem je silný a vodnatý, utíkejte k lékaři. Z organismu se vám vyplavují minerální látky a brzy by se váš stav mohl ošklivě zhoršit.

Je-li patrné zlepšení, pokračujte s živočišným uhlím, čaji a vodou. Třetí den už můžete do rýže přidat nastrouhanou uvařenou mrkev a posvačit např. nastrouhané jablko nebo namačkaný banán.

Svým střevům můžete pomoci, když začnete užívat probiotika. Tyto malé organismy se významně podílejí na tvorbě imunitního systému ve střevech a dokážou rychle obnovit zdravou střevní mikroflóru.

Jak dlouho držet dietu?

Postupně pak můžete den po dni přidávat další potraviny. Minimálně týden se však vyhněte všemu mastnému, masitému a těžkému. Jezte spíše menší porce a stále zařazujte do jídelníčku rýži. Poslouchejte signály svého těla a brzy budete jako rybička.

Jestliže trpíte na průjmy často, možná je načase navštívit lékaře. Může se totiž jednat o projev autoimunitní choroby nebo potravinové alergie. Ve střevech tak stále probíhá zánět a narušuje střevní mikroflóru. To má pak celkově špatný dopad na to, jak se každý dne cítíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno