Jak zpracovat křen?

Křen je oblíbenou surovinou zejména u mužů, protože potravinám propůjčuje říz. Velmi často si jej dopřáváme ke klobáskám, ale také ke grilovaným masům. Připravit si z něj můžete českou klasiku: křenovou omáčku. Avšak inspirovat se můžete také zahraničím. Tam se křen používá k rybím i masitým pokrmům. Jeden kořen je obvykle až dost, takže vás čeká otázka, co se zbylým křenem? Zpracovat jej můžete několika různými způsoby.

Kde se vzal křen?

Křen (Armoracia rusticanais) je vytrvalá zelenina, která se pěstuje po celém světě. I když i jeho listy jsou jedlé, pěstuje se zejména pro svůj bílý kořen. Sází se brzy na jaře a sklízí na konci podzimu poté, co mráz osladí jeho kořeny. Používá se ke slaným pokrmům. To, co nás na křenu pálí, je sloučenina allyl isothiokyanát. Ten se uvolní, jakmile poškodíme kořen křenu. Ocet se do domácího křenu ve skleničce přidává proto, že neutralizuje enzymatický proces této sloučeniny. Navíc stabilizuje chuť.

Křen

Domácí nebo z obchodu?

Křen není příliš náročný na pěstování, a tak pokud pro něj máte v zahradě místo, můžete se do toho směl pustit. Na rozdíl od kupovaného křenu získáte zpracováním domácího mnohem silnější chuť a také životnost. Zatímco kupovaný křen můžete skladovat v lednici asi jen týden (nebo měsíc ve sklenici), čerstvý kořen domácího křenu vydrží v lednici asi o týden až dva déle. Ten ve sklenici pak o měsíc déle. To, jak bude křen silný, může záviset na jeho čerstvosti, velikosti a vlastnostech jednotlivé rostliny.

Zpracování křenu

Křen může podobně jako cibule způsobit podráždění očí i nosu. Proto je dobré, když místnost, ve které ho strouháte nebo krájíte, je dobře větraná. Oloupat ho můžete nožem nebo škrabkou. Nastrouhat ho můžete na struhadle nebo také v mixéru (podle množství).

Křen listy

Základní recept na křen do skleničky

Jedná se o tzv. „křeník“. K jeho skladování vám postačí jakákoli uzavíratelná sklenice. Pokud ji budete mít v lednici, vydrží vám i déle, než jeden měsíc. V případě, že si všimnete našedlé barvy křenu, již skončila jeho životnost. Vyhoďte ho. Pro delší skladování je vhodná mraznička, avšak počítejte s tím, že křen díky zamrazení ztratí svůj říz. Jak na to? Nejprve si shromážděte ingredience:

  • Asi 25 cm dlouhý kousek křenu (o hmotnosti cca 150 g)
  • 2 lžíce vody
  • 1 lžíce kuchyňského octa
  • 1 špetka soli.

Oloupaný křen nakrájejte na půlkolečka. Dejte jej do mixéru spolu s vodou. Rozmixujte na kaši. Pokud je potřeba přidejte více vody. Poté přidejte ještě ocet a sůl. Znovu mixujte, aby se vše spojilo. Poté vše dejte do sklenic a pečlivě zavíčkujte. Uchovávejte v lednici.

TIP! Některé zdroje uvádějí, že bychom rozmixovaný křen s vodou měli nechat odstát několik minut, než k němu přilijeme ocet. Ovlivní to prý výslednou chuť křeníku. Čím déle budete s přidáním octa čekat, tím ostřejší bude chuť vaší směsi. Avšak pozor! Nečekejte déle, než 10 minut, protože to by pak mohla být výsledná chuť hořká. Pro jemnější chuť je možné použít jablečný ocet.

Křen
Armoracia rusticana

Růžový křen do skleničky

Pokud toužíte po křenových specialitách, můžete k základnímu receptu přidat určité ingredience, abyste je obarvili. Pro získání růžové barvy použijeme červenou řepu. Do směsi, kterou jste připravili výše, stačí přidat šťávu z červené řepy, nebo jí kousek rozmixujte ve směsi.

Zelený křen do skleničky

Sehnat čerstvý kořen wasabi není nic jednoduchého, nicméně to není ani nemožné. Pokud se vám poštěstí, můžete jím část křenu v receptu nahradit. Klidně půl na půl (tj. 75 g wasabi a 75 g křenu) nebo také méně. Wasabi je totiž o něco ostřejší, což by mohlo některým vadit. Pokud nemáte čerstvý kořen wasabi, ale chcete si udělat křen s wasabi, můžete vzít i ten ze skleničky. K základnímu receptu přidejte lžičku až dvě – podle vlastní chuti.

Krémový křen do skleničky

Příprava krémového křenu bude obdobná, jako příprava toho klasického. Očištěný a nakrájený křen v množství jednoho šálku dejte do mixéru. Přidejte čtvrt šálku zakysané smetany a velkou špetku soli. Nyní je na vás, jestli přidáte půl lžičky cukru nebo ne. Někteří ocení sladkou chuť, jiným zase nemusí být po chuti, takže jde o otázku preferencí. Vše rozmixujte. Výsledná směs by neměla být pyré; konzistence jako najemno strouhaný křen je tak akorát. Uzavřete ve sklenici, a co nejrychleji spotřebujte. Životnost takto připraveného křenu bude o něco kratší.

Křen
Unicode

Šlehačkový křen

Vezměte si kelímek smetany (cca 200 ml) a vyšlehejte jej do tuhé šlehačky. Vmíchejte do ní velkou špetku pepře, 3 lžíce připraveného křenu ve skle a podle chuti můžete přidat také trochu pálivé omáčky (Tabasco apod.). Míchejte opatrně, aby směs byla pěkně nadýchaná. Ihned podávejte.

Křenová aioli

Jedná se v podstatě o křenovou majonézu. Smíchejte 1 šálek majonézy, 2 lžíce křenu ze skleničky, 1 utřený stroužek česneku, 1 lžičku citronové šťávy a špetku soli. Pořádně promíchejte a dejte do lednice na minimálně 30 minut. Podávejte k pokrmům, ke kterým se hodí majonéza. V uzavřené nádobě vydrží aioli asi jeden týden, pokud jej budeme skladovat v lednici.

Jablečný křen ve skleničce

Množství bude přizpůsobeno jednomu jablku klasické velikosti. Takové jablko si oloupejte a zbavte jádřince. Nastrouhejte na jemno. Kořen křenu dlouhý asi 5 cm oloupejte a nastrouhejte také na jemno. Nechte chvíli odstát a poté vmíchejte lžíci jablečného octa, 2 lžíce vody, jablko a pořádně promíchejte. Můžete ochutit solí a pepřem. Pokud jste použili kyselá jablka, možná budete chtít přidat trochu cukru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno