Jak zpracovat mangold

Tahle sympatická zelenina zatím na naše záhonky proniká jen sporadicky. Ovšem to je rozhodně škoda. Když víte, jak zpracovat mangold, získáte perfektní základ pro jakýkoliv letní jídelníček.

První lístky mangoldu lze často sklízet už koncem května a na záhonku vydrží až do září. Podle toho, jaký na záhonku pěstujete, vás může potěšit žlutá, červená i bílá barva řapíků. Co do použití jsou si však víceméně rovnocenné.

Zpracování mangoldu

Pro první seznámení vám bude bohatě stačit velký svazek listů. Můžete si ho koupit nebo sesbírat ze záhonku. Mangold jako takový se totiž sklízí jednotlivě, neřežou se celé rostliny. Zbytečně byste se tak připravili o další úrodu.

Nejdříve je třeba z listů odstranit všechny nečistoty. Nejlépe to uděláte tak, když listy na chvíli vložíte do vody a necháte je odmočit. Poté pustí i ta nejúpornější hlína. Nikdy však nepouštějte proud vody přímo na mangold, listy byste nehezky pomačkali.

Při přípravě mangoldu je třeba rozlišovat mezi samotnými listy a jejich stonky. Ty jsou utvrdíš a potřebují se vařit nebo dusit déle. Vždy je tedy odkrojte a věnujte se jejich případě zvlášť. Nebojte se zakrojit poměrně hluboko do listu. V ideálním případě by vám měly zvlášť zbýt zelené části a zvlášť kompletní stonek. Zaschlé konce samozřejmě odkrojte a vyhoďte.

Listy dobře zbavte veškeré vody. Nejlepší je odstředivka, ale pokud ji nemáte, postačí i jejich osušení v kuchyňské textilii.

Začít musíte stonky

Podle požadovaného receptu nakrájejte stonky na špalíčky, kolečka nebo větší kusy. Listy samotné se pak krájí na nudličky. Jde to snadno, když víte, jak na to. Vždy jich několik smotejte do ruličky a poté krájejte. Získáte dokonalé proužky jako od profi kuchaře.

Řapíky mangoldu se hodí k dušení, zapékání i k vaření. Vhoďte je do horké vody, okulte na másle, přidejte do zeleninového pekáčku, fantazii se opravdu meze nekladou. Listy pak upravte jako špenát nebo jako kapustu. Nepotřebují toho příliš mnoho – za pár minut budou hotové.

Pokud se rozhodnete použít stonky i listy do stejného jídla, dejte stonkům vždycky alespoň deset minut náskok. Krásně změknou, aniž by temně zelné listy mangoldu ztratily svou ceněnou barvu i chuť. Což by se určitě stalo, pokud byste naší rady neuposlechli

A jak zachovat nádhernou zeleň mangoldu?

Při dušení i vaření i ni bohužel rychle přijde. Pokud si však dáte tu práci a ještě před samotným vařením ho oblanšírujete, nebudete se stačit divit. Listy nejdříve spařte asi dvě minuty v horké vodě. Poté je rychle vyjměte a zchlaďte. Nejlépe vám k tomuto účelu poslouží studená voda, obohacená ještě o kostky ledu (profesionální kuchaři kladou mísu se studenou vodu na mísu naplněnou drceným ledem).

Nechte okapat a použijte podle potřeby. Blanšírování lehce zkrátí dobu přípravy mangoldu a především se postará o zachování jeho chuti i barvy. Pokud máte rádi pestrobarevné talíře, určitě byste ho neměli opomíjet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno