Jogínský pozdrav slunci

Jóga je systém gymnastiky, který vznikl současně s indickou náboženskou filozofií před několika tisíci lety. Byl vždy spojen s hygienickými návyky. Naučíme vás jak se naučit jogínský pozdrav slunci.

V moderní době se stala jóga velkou módou, protože působí proti některým negativním průvodním jevům civilizace. Mimo příznivé ovlivňování fyzické stránky, např. zvyšování kloubní pohyblivost, působí blahodárně zejména na nervovou soustavu a psychiku člověka. V Evropě známe především tzv. hathajógu, která je základním stupněm jógy. Obsahuje tělesná cvičení a hygienické návyky, upravuje složení potravy a celkovou životosprávu. Cvičení se skládá z relaxačních cviků, z dechových cvičení a pomalého zaujímání určitých poloh, tzv. ,,asán´´ a z výdrží v nich. Zvládnout principy cvičení jógy je dosti obtížné, vyžaduje to dlouhodobý trénink pod odborným vedením. Cvičení má vzbuzovat pocity uspokojení. Příliš rychlý postup však může způsobovat pocity bolesti, neboť jednotlivé pohyby se konají až do krajních poloh. Při správném metodickém postupu se však i v krajních polohách cítíte dobře a celkově se uvolníte. Přechody z jedné polohy do druhé mají být pomalé. V zaujaté statické poloze se setrvává co nejdéle, zpočátku 10 s a postupně dobu výdrže prodlužujeme až do maxima. Mezi jednotlivé cviky se vkládají relaxační pauzy. Při cvičení je nutné zachovávat duševní pohodu. Nemyslíme na další cviky a plně se soustředíme ne právě vykonávaný cvik. Cvičíme ráno před snídaní nebo 2 – 3 hodiny po jídle. Ze všech cvičení jógy jsem zvolila jako ukázku pro denní domácí cvičení jeden ,,z pozdravů slunci´´ (,,Súrja namaskár´´) Je to sestava 12 jednoduchých cviků, z nichž pět se opakuje v obráceném sledu. Je to rozcvička, rychlejší než obvyklé pohyby z jógy, která uvádí v činnost svalstvo celého těla. Trvá od 3 do 10 minut. Když si jednotlivé cviky dokonale osvojíte, trvá zacvičení všech 12 cviků 20 sekund. Prvním postupným cílem je dokázat zacvičit patnáct ,,pozdravů slunci´´ během 5 minut. Po šesti měsících byste jich měli udělat čtyřicet za 10 minut. Při tomto cvičení je nejdůležitější soustředění: pro každý pohyb se vyžaduje aktivní účast psychiky. Nesmíme myslet na nic jiného, je třeba se vyhnout rozptylování nebo přerušení cvičení. Důležité je synchronizovat dýchání s pohyby: během cvičení je třeba zachovávat pravidelný rytmus. Pokud správně skloubíte pohyby s dýcháním, budete celý pozdrav provádět bez zadýchání a bez námahy.

Postup: 1.Ve stoji skrčte připažmo, sepněte ruce před tělem, palce se dotýkají prsou, pohled směřuje přímo vpřed – mohutně vydechněte. 2. Zakloňte trup a hlavu, vzpažte dovnitř, dlaně směřují vzhůru, palce jsou překříženy – nadechněte. 3. Proveďte hluboký předklon, ruce se dotýkají dlaněmi země a hlava se téměř dotkne čelem kolen – vydechněte. 4. Sunem pravé nohy vzad přejděte do vzporu dřepmo zánožněho pravou, levá skrčená noha spočívá na celém chodidle, a zakloňte hlavu – vdechněte. 5. Přísunem levé nohy k pravé proveďte vzpor ležmo vysazeně, paty se dotýkají země, prohněte břicho a předkloňte hlavu – zadržte dech. 6. Přejděte do lehu na břiše s mírně pokrčenýma nohama v kolenou a vysazenou pánví, ruce i nohy zůstávají na místě – vydechněte. 7. Napnutím paží přejděte do vzporu ležmo prohnutě a zakloňte hlavu – vdechněte. 8. = 5. Zvednutím pánve přejděte do vzporu ležmo vysazeně, paty se dotýkají země, prohněte v lopatkách, zatáhněte břicho a předkloňte hlavu – zadržte dech. 9. = 4. Sunem pravé nohy vpřed přejděte do vzporu dřepmo zánožného levou, pravá noha spočívá na celém chodidle, a zakloňte hlavu – zadržte dech. 10. = 3. Přísunem levé nohy k pravé proveďte vzpor stojmo, ruce se dotýkají dlaněmi země, hlava se téměř dotýká čelem kolen – vydechněte. 10. = 2. Vzpřimte se, zakloňte trup a hlavu vzpažte dovnitř, dlaně směřují vzhůru, palce jsou překříženy – vdechněte. 12. = 1. Vzpřimte se, skrčte připažmo, sepněte ruce před tělem, palce se dotýkají prsou, pohled směřuje přímo vpřed – mohutně vydechněte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno