Kakaové boby

Kakao a kakaové boby mají svůj původ v Jižní Americe. Od té doby, co jej používáme, se změnila tvář kuchyní celého světa! Kakao uchvacuje svým intenzivním čokoládovým aroma, které obohacuje chuť jídel, dezertů a sladkých nápojů. I když jej známe již dlouho, rozhodně jsme na něj nezanevřeli a do dnešních dnů si této potraviny ceníme.

Krátká historie

Jedná se o naprosto jedinečnou surovinu, u které si nemůžeme odpustit vynechat její zajímavou historii. Původní obyvatelé Jižní Ameriky  (Mayové a Aztékové) si byli vědomi, že kakaové boby nejen dobře chutnají, ale mají také cenné vlastnosti na poli lékařství. Využívali je ale také při náboženských obřadech, používali je při svátcích a různých společenských rituálech. Kakaové boby byly tak cenné, že sloužily jako platidlo.

Kakaové boby

Kakao do Evropy

Do Evropy se kakaové boby dostali díky výpravě Kryštofa Kolumba. Zpočátku se na ně lidé dívali podezřívavě a rozhodně nenadchli příliš mnoho lidí. Teprve poté, co došlo ke změně původní receptury nápoje, který se z kakaa vyráběl, se obliba této plodiny rapidně zvýšila. V současné době patří mezi nejvýznamnější producenty kakaa tyto státy: Pobřeží slonoviny, Ghana, Indonésie a Nigérie. Nejvíce se vyváží do Spojených států amerických, Velké Británie a Německa. Existuje více než dvacet druhů kakaa, avšak pouze z Theobroma cacao L. je možné získat čokoládu.

Nutriční obsah

Kakaové boby jsou plné cenných mikro a makro prvků. 100 g kakaa poskytuje asi 230 kalorií – z toho asi 60 % tvoří tuky (zejména kyselina olejová, stearová a palmitová). Kromě toho obsahuje kakao také cenné bílkoviny a sacharidy. Ve 100 g kakaa se nachází až 37 g vlákniny, což je něco naprosto úžasného! Kromě toho kakaové boby vynikají také obsahem vitamínů B (B1, B2, B3, B6), E a PP (niacin). Z minerálů jmenujme zejména vysoký obsah hořčíku, draslíku, fosforu a vápníku. Kromě toho jsou kakaové boby významným zdrojem železa.

Pozor na instantní kakao

V tomto bodě je důležité upřesnit, že množství živin výše uvedených dosahuje pouze přírodní kakao. Instantní verze jsou „obohaceny“ o další prvky, kterým bychom se ale měli raději vyhýbat. Jedná se například o cukry, emulgátory, umělá aromata nebo ztužené tuky, které výrazně zvyšují jeho výhřevnost. Kakaové boby můžete koupit v obchodech, jejich cena se obvykle pohybuje okolo 160 Kč za 500 g kakaových bobů.

Kakao

Antioxidační vlastnosti

O léčivých vlastnostech kakaových bobů se vědělo již dlouho. Díky vysokému obsahu polyfenolů (zejména flavonoidů a fenolových kyselin včetně kyseliny chlorogenové) můžeme u kakaových bobů hovořit o antioxidačním působení. To znamená, že díky kakaovým bobům dochází k neutralizaci volných radikálů, které jsou jedním z faktorů rozvoje civilizačních chorob včetně kardiovaskulárních chorob. Polyfenoly jsou také protizánětlivé , antihypotenzivní a antikarcinogenní. Konzumace kakaa proto může pomoci předcházet různým vážným onemocněním.

Lepší koncentrace a dobrá nálada

Látka zvaná teobromin je zodpovědná za další skvělou vlastnost, a tou je stimulace a zlepšení koncentrace. Na rozdíl od kofeinu ale nedochází ke zvýšení krevního tlaku nebo k nepravidelnému srdečnímu tepu. Teobromin má taktéž močopudné účinky. Kakaové boby dále obsahují látky jako dopamin, serotonin a tryptofan, které příznivě ovlivňují metabolické procesy v mozku. Z tohoto důvodu se doporučuje sáhnout po čokoládě v případě špatné nálady nebo ve stresových situacích. Tyto látky se podílejí na produkci endorfinů, což zlepšuje pohodu.

Čokoláda

Kakaové boby v kuchyni

Nejlepším způsobem, jak můžete kakaové boby konzumovat, je jíst je jen tak. Syrové. Zakusujte je podobně jako oříšky – klidně i se slupkou. Jsou velice dobré, ale nezapomínejte na vysoký obsah tuků! Díky konzumaci v syrovém stavu získáte to největší množství vitamínů. Kakaové boby nadrťte v hmoždíři a podávejte ve svém ranním müsli, v jogurtu nebo v cereáliích. Pro svou čokoládovou chuť jsou vhodné také do smoothie. Kakaové boby lze použít také ve slaných receptech, například do masových marinád či na obalení. Díky nim bude mít maso neobvyklou, uzenou příchuť. Hodí se taktéž do sladších druhů polévek, jako je například batátový krém nebo dýňová polévka. Stačí je nadrtit a použít jako křupavý element v polévkách.

Domácí müsli s kakaovými boby

Kakaové boby si rozdrťte v hmoždíři, přidejte med či vaše jiné oblíbené sladidlo (například datlový či agávový sirup), sušené ovoce a různé druhy ořechů.

Domácí zmrzlina

Kakaové boby opět nadrťte, smíchejte je banánem, sirupem (sladidlem) a jogurtem rozmixovaným dohladka. Dejte zmrazit a na druhý den si můžete dopřát zdravou zmrzlinu.

Kakaový nápoj

Věnujte pozornost tomu, zda jste své kakaové boby koupili pražené nebo syrové (raw). Ty syrové je třeba nejprve upravit, abyste získali tu božskou čokoládovou chuť. Kakaové boby vložte do rozehřáté pánve a nasucho je opékejte, dokud skořápky nevypadají velmi opečené. V okamžiku, kdyj osu hotové, by měly přestat praskat. Tento proces nádherně voní. Pražené boby nechte vychladnout a poté odloupejte opečenou vnější vrstvu. Vnitřní část můžete použít jakkoli, ale z té vnější si vyrobíte svůj nápoj: skořápky můžete trochu podrtit a pak je zalijte horkou vodou. Po dvou minutách sceďte a můžete vypít.

Kakao

Kakaové boby v kosmetice

Z kakaových bobů se získává kakaové máslo (které si můžete taktéž zakoupit). Je ve formě krémového tuku, který se rozpouští při teplotě podobné teplotě lidského těla (stejně jako např. kokosový olej). Kakaové máslo se používá zejména v přírodní kosmetice, protože obsahuje celou řadu prospěšných složek, jako jsou mastné kyseliny, vitamíny a minerály, které vyživují a hydratují pokožku. Lidská kůže dobře snáší kakaové máslo. Najdeme jej v přípravcích na opalování a po opalování, v šamponech a kondicionérech, ale také v přípravcích proti striím a jizvám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno