Kladívkové prsty: Příčiny a léčba

Kladívkové prsty patří k častým deformacím prstům na nohou. Kromě toho, že jde o estetický problém, mohou kladívkové prsty také nepříjemně bolet. Co způsobuje vznik kladívkových prstů? Jaké jsou možnosti léčby a prevence?

Příčinou vzniku kladívkových prstů je porušení rovnováhy mezi krátkými a dlouhými svaly na nohou. K deformaci prstů zpravidla dochází s narůstajícím věkem. Nejčastěji bývá postižen druhý prst (vedle palce), který se ohýbá a působením protitlaku z obuvi se na něm objevuje otlačenina nebo kuří oko.

Samozřejmě, že kladívkové prsty nevznikají sami od sebe, ale zpravidla jim značně pomáháme nošením nevhodné obuvi, kdy jsou špičky příliš špičaté nebo naopak krátké. Zdraví nohou nepomáhají ani vysoké podpatky. Ve všech těchto případech dochází k tomu, že prsty jsou donuceny se pod tlakem krčit.

Jak poznat kladívkové prsty?

Kladívkové prsty vznikají postupně. Prvotním příznakem je, když se na prstech (zejména na tom vedle palce) tvoří otlaky nebo kuří oka, nejdou narovnat, jsou skrčené. Pokud se s těmi problémy setkáváte, vyhledejte lékaře, nejlépe ortopeda. Když je kladívkový prst diagnostikován včas, můžete se vyhnout operativní léčbě, jež je v pokročilém stádiu často nevyhnutelná.

Léčba kladívkových prstů

Při neoperativní léčbě se používají tzv. náplasťové kroužky, které se přikládají na klouby a provádí se korekce postavení prstů pomocí náplasťové kličky. Důležité je, aby pacient nosil zdravotně nezávadnou a pohodlnou obuv.

V případě, že jsou kladívkové prst v pokročilejším stádiu, může lékař doporučit operativní zákrok, který se provádí ambulantně. Operace jednoho prstu trvá přibližně čtvrt hodiny. Po operaci může pacient odejít domů (je schopen pohybu) a dochází na občasné převazy. I v tomto případě je třeba nosit vhodnou obuv a vyhýbat se nekvalitním, resp. těsným botám.

1 komentář

  1. Při neoperativní léčbě se používají tzv. náplasťové kroužky, které se přikládají na klouby a provádí se korekce postavení prstů pomocí náplasťové kličky.
    Nikde jsem nenašel co to jsou ty náplasťové kroužky nebo náplasťové kličky.
    můžete to nějak blíže vysvětlit ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno