Konjakové těstoviny

Konjakové těstoviny můžete znát jako těstoviny z glukomananu. A co se pod tímto zvláštním názvem skrývá? Jde vlastně o ve vodě rozpustnou vlákninu, která pocházejí z kořene rostliny konjak. Ačkoliv nejde o těstoviny zcela bez kalorií (jak některé reklamy lživě tvrdí), je energie přijatá z těchto těstovin opravdu zanedbatelná – 100 g těstovin obsahuje totiž pouze 6,4 kcal (0,5 g sacharidů a 4,5 g vlákniny).

A to rozhodně nejsou všechny výhody, které konjakové těstoviny nabízí. Tak například obsahují velké množství vápníku – až 100 mg ve 100g! Získáte tak podobné množství této živiny jako při vypití sklenice mléka. Je však třeba si uvědomit, že absorpce vápníku z těstovin je mnohem menší než z mléčných výrobků.

Konjakové těstoviny a glukomanan pro vaše zdraví

Glukomanan podle některých studií snižuje hladinu glukózy, triglyceridů a celkového cholesterolu a LDL v krvi. A množství potřebné pro získání těchto benefitů je opravdu minimální – 1 g glukomananu nejméně třikrát denně.

Tato vláknina dokáže také zvýšit pocit plnosti, protože bobtná v žaludku a déle nasytí. Musí se však zapíjet velkým množstvím vody. Ke každému jídlu by tedy měla být povinná minimálně jedna sklenice tekutiny.

Jak chutná tenhle dietní zázrak? Názory se různí

Pokud očekáváte u této potraviny chuť skutečných těstovin, budete zklamáni. Je to opravdu spíše jen prodejní název. Za prvé, obvykle se konjakové těstoviny prodávají v sáčcích naplněných kapalinou – to samo o sobě může méně zkušené kulinářské adepty odrazovat. A za druhé – vůně. Je přítomné velmi jemné jakoby škrobové aroma, Ovšem pokud se tyto těstoviny připraví podle instrukcí na obalu, a poté smíchají s omáčkou, polévkou nebo zeleninou, není chuťový požitek vůbec špatný.

Jakmile těstoviny opláchnete od nálevu, získají neutrální chuť a přebírají aroma okolních přísad. Ovšem i jejich konzistence se také liší od tradičních těstovin. Ty konjakové jsou pružnější a kompaktnější, tak se připravte na to, že je bude muset požvýkat o něco déle. Ovšem dodržujete-li dietu, půjde o významné plus pro vás.

Základ zdravé stravy? Spíše ne

V dietních časopisech jsou konjakové těstoviny nazývaný klíčem ke štíhlé postavě, ovšem buďte opatrní. Nic se nestane, pokud si je čas od času dopřejete, zejména v době velkého hladu (např. mezi jídly). Nicméně, neměli byste to dělat často. Především ztratíte přehled o velikosti porcí a navíc, pokud to budete přehánět s množstvím spotřebované vlákniny, může se to nepříjemně projevit na absorpci některých minerálů. Nezapomeňte, že pro zdravé hubnutí je nutná pestrá strava a vyvážený jídelníček, který uspokojí tělesnou potřebu všech nezbytných složek potravy. Jako rychlá svačinka nebo dočasné navýšení vlákniny v jídelníčku je však toto šikovné jídlo k nezaplacení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno