Kortikoidy: co to je, vedlejší účinky

Kortikoidy jsou mnohými lidmi vnímány jako léky se spoustou nepříjemných účinků, které spíše ublíží, než že by pomohly. Jak je to s těmito medikamenty doopravdy? O tom se dozvíte na následujících řádcích.

Co jsou kortikoidy?

Kortikoidy jsou uměle vyráběné látky, které mají podobnou strukturu jako kortikosteroidy – hormon vytvářený v kůře nadledvin nezbytný pro život. Mají silný protizánětlivý účinek a obecně se využívají v léčbě, kde jiné léky nezabírají. Typicky je lékaři předepisují při obtížích, jako je např. ekzém, revma, astma a různé alergie. K dostání jsou nejen v podobě běžných pilulek nebo tablet, ale i jako mast, inhalační roztok, kapky či injekce.

Vedlejší účinky kortikoidů

Důvod, proč se mnozí užívání kortikoidů obávají, jsou nejrůznější nežádoucí účinky. Ty představují určitou daň za vysokou účinnost, jakou tyto léky nabízí. Na druhou stranu je vhodné podotknout, že při správném dávkování a dodržování doporučení lékaře se komplikace vůbec nemusí vyskytnout. Záleží na mnoha okolnostech a především zdraví jedince. Dále uvádíme některé z nich:

  • přibírání na váze – kortikoidy zvyšují chuť k jídlu
  • otoky (především obličeje)
  • vznik vředu v trávicím traktu – obvykle jako následek kombinace kortikoidů a antirevmatik a analgetik
  • zvýšení krevního tlaku
  • řídnutí kostí
  • šedý zákal
  • problémy s psychikou – náladovost, deprese, úzkosti, agresivní chování

Léčba kortikoidy a její rizika

Rizika léčby kortikoidy vyplývají z podstaty jejich fungování. Jako takové totiž přímo neléčí příčinu, ale brání tomu, aby autoimunitní systém poškozoval tělo pacienta. Zároveň je velkým problémem také jejich případné náhlé vysazení po dlouhodobém užívání. Organismus si totiž zvykne na to, že kortikoidy dostává a nemusí je sám vyrábět, proto je životně důležité vysazovat striktně na základě informací od lékaře. Kortikoidy jako takové také utlumují imunitu, proto je při léčbě kortikoidy člověk náchylnější k nemocem.

Nový fenomén: kortikofobie

Vzhledem k tomu, že se v posledních několika letech neustále o kortikoidech hovoří, někteří pacienti léčbu odmítají a jejich striktní postoj může být nazýván kortikofobie – nadměrný strach z kortikoidů. Většinou vzniká z důvodů nedostatečné informovanosti. Než ale tyto léky odmítnete i vy, měli byste si uvědomit, že medicína a věda jde neustále dopředu, proto i moderní kortikoidy mají jiné vlastnosti než ty před lety.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno