Lidské tělo – vnitřní orgány

Nevidíme je, přesto jsou pro náš život nesmírně důležité. Mluvíme o vnitřních orgánech, každý má svou vlastní funkci a jako celek tvoří neskutečný živý systém. Vraťme se na chvíli do základní školy a zopakujme si, jaké vnitřní orgány vlastně máme a jaké jsou jejich funkce.

Lidské tělo je složeno z opěrné soustavy a orgánové soustavy. Orgánová soustava je tvořena jednotlivými vnitřními orgány, které se nachází uvnitř našeho těla. Každý orgán má svou vlastní funkci, některé jsou pro život nesmírně důležité, bez některých lze s jistými omezeními žít. Některé orgány jsou párové, jiné nepárové. Právě u některých párových orgánů nemusí ztráta jednoho orgánu znamenat definitivní konec, příkladem mohou být ledviny. Spousta lidí dnes žije kvalitní život jen s jednou ledvinou. Pojďme se však podívat trochu blíže na funkce základních vnitřních orgánů.

Mozek

Díky mozku můžeme myslet, ovládat jednotlivé končetiny i mluvit. Mozek má však také za úkol řídit další orgány a koordinovat je. Mozek se považuje na nejsložitější orgán v těle, rozděluje se na pravou a levou hemisféru a celou řadu dalších částí. Společně s míchou tvoří nervovou soustavu organismu.

Srdce

Srdce je svalový orgán, který je součástí komplexního oběhového systému. Je uloženo v hrudníku a svými stahy zajišťuje oběh krve do celého těla. Dutiny srdce jsou rozděleny na pravou síň, levou síň, pravou komoru a levou komoru. Srdce patří společně s mozkem mezi nejdůležitější vnitřní orgány organismu.

Plíce

Důležitý párový orgán dýchací soustavy. Pomocí dýchacích cest je vzduch dopravován až do plic. Díky plícím můžeme dýchat, zajišťují výměnu plynů mezi vzduchem a krví. Okysličená krev je poté roznesena do celého těla.

Játra

Ačkoliv se o játrech nemluví tak často jako o srdci, plících nebo mozku, přesto patří mezi nejdůležitější orgány lidského těla. Úkolem jater čistit a dále zpracovávat veškeré látky, které jsou zanechané z krve. V játrech probíhá mnoho chemických procesů, čistí krev, tvoří žluč i řadou dílčích látek. Onemocnění jater bývají velmi závažná, bez jater není život možný.

Žaludek

Žaludek je jeden z orgánů trávicí soustavy. Rozkládá a dále zpracovává veškerou potravu, kterou do sebe dostaneme. Až po zpracování se z žaludku zpracované potrava přesunuje do střev. Žaludek vyniká svou peristaltikou, tj. schopností zajišťovat rytmický pohyb bez našeho vědomí. Žaludek z jedné strany navazuje na jícen, ze strany druhé z něj vychází dvanácterník.

Střeva

Střevo je nejdelším úsekem trávicí trubice, dělí se na tenké střevo a tlusté střevo. Natrávená potrava se zde dále štěpí, vstřebává a zahušťuje. Odpadní látky jsou poté z těla vylučovány.

Ledviny

Na závěr zmiňme také důležitý párový orgán – ledviny. Ty odstraňují z krve nečistoty, které následně vyplavíme ve formě moči. Jsou součástí vylučovací soustavy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno