Slezina a její funkce

Slezina je spolu se žaludkem nejdůležitějším orgánem trávícího systému, i když nelze říci, že by byla bezpodmínečně nutná k životu. Její odstranění bohužel patří mezi běžné lékařské zákroky při různých onemocněních či úrazech, přesto patří k orgánům, jejichž funkce se jen těžko nahrazuje. A jaká tato funkce vlastně je, co vše o slezině víme?

Základní informace o slezině

Slezina obvykle váží od 50 do 250 gramů. Skládá se z bílé a červené pulpy. Bílá je přitom ještě tvořena lymfatickou tkání, červená zase vazivem vyplněným krevními cévami. Celá slezina je uložena v levé brániční klenbě, a to tak, aby kopírovala desáté žebro. Schována je přitom hluboko k páteři a za normálního stavu není hmatatelná. Funkce sleziny je v mnohém nezastupitelná, reguluje totiž přepravu tekutin, kontroluje produkci krve a drží samotné krevní tekutiny v cévách. Příjem potravy by bez ní nebyl zrovna jednoduchý. Slezina totiž v průběhu trávení odděluje výživné látky a dokáže je i transportovat do zbytku těla. Pokud ale všechno neběží tak, jak má, umí život i zkomplikovat.

Funkce sleziny

Slezina má funkcí opravdu mnoho, proto si je pojďme úplně všechny přehledně shrnout:

  • Slouží jako krevní filtr.
  • Zesiluje imunitu.
  • Dopravuje tekutiny na potřebná místa v organismu.
  • Nevyužité tekutiny umí transportovat do ledvin, kde se mění na moč a vylučují se z organismu.
  • Přeměňuje tekutiny a látky, které náš organismus tráví.
  • Bojuje s únavou organismu.

Oslabená funkce sleziny

Pokud naše slezina nefunguje správně, rozhodně je třeba neváhat a okamžitě vyhledat odborníka. A jak poznáme, že se něco děje? Mezi typické příznaky nefunkčnosti sleziny patří:

V rámci onemocnění může navíc docházet i ke zvětšení sleziny, kterého si rozhodně sám pacient může všimnout. V takovémto případě se totiž orgán stává hmatatelným. Vyšetření provádí ovšem kvalifikovaný lékař, a pokud nebude možné problém po hmatu identifikovat, je možné pacienta poslat i na RTG či ultrazvuk.

Jak podpořit oslabenou slezinu?

Pokud naše slezina nefunguje správně, nemusí jít hned o závažné onemocnění. Po poradě s lékařem lze do výživy zapojit i různé potravinové doplňky, které její funkci podporují. Patří k nim zvláště:

Z klasických potravin pak může pomoci zvýšená konzumace luštěnin a mořských plodů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno