Nadledvinky a jejich funkce

Jak už napovídá samotný název, nadledvinky se nacházejí na vrcholu ledvin a tvarově si je lze představit jako těleso v podobě kopečku. I když jsou velmi malé, jejich význam je značný. Nadledvinky jsou tvořeny ze dvou základních částí – kůra a dřeň. Každá z těchto částí má svoji specifickou funkci.

Dřeň

Jelikož nadledvinky patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, jejich úkolem je především produkovat hormony.

Díky dřeni nadledvinek se do těla uvolňují takzvané „stresové hormony“, tedy adrenalin a noradrenalin. Adrenalin neboli spouštěč, je hormon, který se začne v těle vylučovat v případě zátěžových situací. Díky němu se nám zrychlí tep, srdce začne bušit jako zvon, potí se nám ruce. Tělo se tak vypořádává s novým nezvyklým stavem. Naopak noradrenalin způsobuje zúžení cév a zvýšení krevního tlaku.

Kůra

Nadledvinková kůra produkuje především steroidy a pohlavní hormony. Zapojuje se do celkové rovnováhy organismu.

Napomáhá při zvládání neobvyklých situací, jako je emoční vytížení, stavy úzkosti, vzrušení. Kůra nadledvinek se podílí také na udržení stálého prostředí v těle. Její funkcí je i regulace množství minerálních látek a vody v organismu.

Onemocnění nadledvinek

Onemocnění nadledvinek si můžeme uhnat velice snadno – stačí mnoho stresových situací a problém je na světě. Nadledvinky se totiž mohou velice rychle unavit a jejich funkce začne ochabovat. A jak vypadá takový únava nadledvinek, co to pro nás znamená?

Především se budeme cítit velice nevyspale, častým příznakem je také zvracení. Kromě stresu se na tomto stavu může podílet i nadměrné cvičení nebo výkyvy počasí. Pomoc při vyčerpání nadledvinek najdeme ve vitamínech B a C. Vitamín B v přirozeném stavu nalezneme v potravinách:

  • Maso
  • Sýry
  • Luštěniny
  • Kvasnice
Vitamín C pak můžeme hledat v:
  • Šípek
  • Růžičková kapusta
  • Pomeranče

Addisonova choroba

Jedním ze známých onemocnění ledvin je Addisonova choroba, která je vyvolána selháním produkce kortisonu a poruchou nadledvinkové kůry. Projevuje se slabostí, chronickou únavou, podrážděností a průjem. Je snadno léčitelná, její přehlížení by však mohlo být i smrtelné. Proto je třeba v případě jakéhokoliv podezření navštívit lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno