Rotátorová manžeta

Rotátorová manžeta, tak se souhrnně označují čtyři šlachy, které jsou upnuty na svaly pažní kosti. Poranění rotátorové manžety je velmi častou příčinou bolesti ramene. Jak tato manžeta funguje, jaké je její využití a jak se může poškodit?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, jde o úpony svalů ramenního kloubu. Starají se o to, aby byla zajištěna maximální stabilita kloubu, aby byl na svém místě. Ramenní kloub musí být pro správný chod ramene přesně uložen v kloubní jamce. Kromě této kloubní stabilizace je právě rotátorová manžeta tím hybným článkem, kterým můžeme zvednout rameno nahoru, konkrétně nad 60°.

Poranění rotátorové manžety

Rotátorová manžeta může být poraněna, často o tom ani nevíme a nedáváme tomu velkou váhu, následky však mohou být i dlouhodobého charakteru. Ukážeme si dva možné typy poraněné rotátorové manžety.

Ruptura rotátorové manžety

Rotátorová manžeta často nepracuje správně, kloub nesedí v jamce přesně. Úpony mohou být při pohybu ramene drážděny. Díky tomuto dráždění může dojít k tzv. ruptuře rotátorové manžety. V místech, kde je zmíněné dráždění největšího charakteru, může dojít ke změnám, které jsou degenerativní. Díky tomu se objevují záněty, případně odtržení úponů. Tento problém lze řešit jak pomocí léků či rehabilitací a cviků, tak pomocí operace. Řadí se k náročnějším operačním zákrokům. Kromě samotného sešití úponů je totiž třeba úpony uchytit na kost.

Zranění nárazem

K poškození rotátorové manžety dochází také velmi často ne kvůli samovolnému dráždění, ale pro náraz, který úpony nevydrží a natrhnou se. K tomu nejčastěji může dojít při pádu na rameno. Ovšem rotátorová manžeta se může také zranit při prudkém švihu, často tak dochází při vykonávání sportu – golfu, tenisu, badmintonu apod. Typickými příznaky poškození této manžety je bolest ramene a taky značně omezený zdvih nad 60°. Bolest ramene však nemusí být nijak výrazná, může se dostavit jen po námaze či vás probudit v noci. Opět lze řešit operativně nebo alternativně – cviky, rehabilitace. Vše závisí na míře poranění. U drobných trhlin postačí masti a léky, o větších trhlin do 2 centimetrů pak artroskopická operace. U velmi vážných zranění, kde jsou praskliny velké přes dva centimetry, je třeba provést otevřenou operaci, často se nevyhne ani modelace a plastiky poškozené části.

Cviky

Nejlepší je svaly ramene pravidelně procvičovat a preventivně se tak chránit před náhodným poškozením rotátorové manžety. Existují speciální cviky, které vám k tomu dopomohou. Nemáte-li problém s navštěvováním posilovny, ideální je využít kladkových strojů. Konkrétně cvik přitahování kladky vsedě může být pro zlepšení kondice ramenního svalu ideální. Dále například upažování a předpažování s jednoručními činkami, tlaky a krčení ramen. Mějte vždy na paměti, že rotátorová manžeta má složitou strukturu a je vhodné se jejímu poškození zcela vyhnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno