Lymfatické uzliny: Kde jsou

Lymfatické uzliny jsou podstatnou součástí lidského organismu. Plní totiž velmi důležitou funkci – zachytávají škodlivé látky, které se dostávají do těla, působí jako filtr. Může dojít ke zvětšení těchto uzlin, což může znamenat i zdravotní problém. Kde a jak lymfatické uzliny najít?

Co je to lymfatická uzlina

anatomieDříve, než se budeme o lymfatických uzlinách a jejich umístění blíže bavit, definujme si, co vlastně lymfatické uzliny jsou. Často se s nimi můžete setkat pod synonymním označením mízní uzlina. Jde o orgán, který patří k celé lymfatické (mízní) soustavě, které je pro lidský organismus velmi důležitá. Lymfatické uzliny plní roli filtrů či záchytných stanic, které se musí vypořádat s cizími a škodlivými látkami. Ty tyto uzliny zachycují a zabraňují prostupování dále do těla.

Kde se uzliny nachází

V lidském těle je lymfatických (mízních) uzlin hned několik. Je dobré o jejich přítomnosti vědět. V případě, že se někdy objeví otok, zarudnutí či bolestivé místo pak budete vědět, že jde právě o problém s lymfatickými uzlinami.

Krk

Lymfatické uzliny na krku jsou poměrně známé, ví o nich téměř každý. Jsou na viditelném místě a často se může stát, že se zvětší, je to pak patrné jak pohledem, tak dotykem. Nachází se na stranách krku, na zadní části hlavy a také před uchem. Jejich cíle jsou zřejmé – odvést lymfu, nacházející se v orgánech krku a také hlavy.

Podpaží

Uzliny v podpaží jsou také známé. Především ženy by měly dbát na pravidelnou kontrolu těchto lymfatických uzlin. Jejich zvětšení či nesprávný vývoh totiž může být indikátorem k výskytu rakoviny prsu. Proto je třeba právě tyto uzliny důkladně kontrolovat.

Klíční kost

Nad i pod klíční kostí se lymfatické uzliny taktéž nachází. O nich ví již méně lidí. Je vhodné zaměřit se na uzlinu nad klíčkem po levé straně. Pokud máte pocit, že došlo ke zvětšení či zduření, vyhledejte lékaře. Může to být symptom pro výskyt nádoru v oblasti žaludku.

Třísla

Lymfatické uzliny také naleznete v oblasti třísel. A co mohou zvětšené uzliny na tomto místě indikovat? Často znamenají problémy, související s onemocněním gynekologickým nebo urologickým.

Koleno

Poslední místo, kde můžete lymfatické uzliny najít, je koleno. Konkrétně tedy jamka pod kolenem. Opět, vykazuje-li uzlina po nahmatání jiné vlastnosti než obvykle, je-li zvětšená nebo bolí, problém řešte. Zvětšení a zduření může souviset se vznikem zánětu.

Lymfatické uzliny tak mohou být skvělými indikátory, které nás upozorní na problém, na to, co není s naším organismem v pořádku. Díky tomu máme možnost zavčasu reagovat na projevy těla, včasně odhalit vyskytující se onemocnění a odstranit jej a léčit ještě v době, kdy je léčba účinná.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno