Lipový květ

Lípa srdčitá (Tilia) patří do čeledi slézovitých a je to velice častý strom nejen u nás, ale také po celém světě. Dalo by se říci, že se jedná o obyčejný strom, který vysazujeme v městech i jejich okolích. Parkovat pod lípou bychom vám ale nedoporučovali, protože na druhý den můžete najít své auto lepkavé od nektaru, který kape z lipových květů, když jsou v plném květu. Ale právě lipové květy dělají z tohoto stromu něco více, než jen obyčejný strom.

Lípa a její užitek

Když je strom obsypán lipovými květy a je v plném květu, omamně voní. Tato bohatá medová vůně přitahuje každou včelu, aby se napila z pohárků květů. Z těchto květů ale můžeme mít my lidé velký užitek (ve velkých městech s rušnou dopravou je ale nesbírejte) – o tom ale níže. Také lipová kůra se dříve využívala na výrobu lana, které sloužilo k výrobě lodí. Brzy na jaře je také možné pochutnat si na lipových listech. Pro svou omamnou vůni se používá často také v kosmetice.

Sušení lipových květů

Zdravotní účinky lipových květů

Lipové květy se používají při horečkách a nachlazeních pro podporu pocení. Dále pak mohou uvolňovat ucpaný nos a zmírnit podráždění krku při bolestech v krku a kašli. Lipové květy mají sedativní účinky a používají se k léčbě nervových palpitací a vysokého krevního tlaku. Lipové květy se často přidávají také jako složka v pleťových přípravcích, protože snižuje svědění kůže.

Tradiční použití lipových květů

Od středověku se lipové květy používají k podpoře pocení, léčbě chřipky, kašle, migrény, nervového napětí, různých typů křečí, poruch jater a žlučníku, průjmu a zvýšeného arteriálního tlaku spojeného s arteriosklerózou. Infuze květin vytvářejí příjemně chutnající čaj. Lipové květy byly kdysi považovány za natolik silný lék při léčbě epilepsie, že stačilo, aby postižený pod tímto stromem seděl.

Kde vzít lipové květy?

Vzhledem k tomu, že lipové květy strom produkuje jen jednou za sezónu, je vhodné na to při jejich sběru myslet. Nasbírejte si více květů, než nyní potřebujete a nasušte si je do zásoby. Pro tyto účely vyhledejte stromy, které se nachází co nejvíce v přírodě. Lipové květy si také můžete koupit na různých internetových stránkách. Často jsou ale dostupné ve „zdravíčkách“, tedy obchodech se zdravou výživou. Proč ale utrácet za něco, co můžete mít zadarmo?

Lipové listy

Použití lipových květů

Lipové květy patří mezi relaxační činidla, které vám umožní uvolnit se. Jsou také velmi chutné. Silné infuze květů můžete použít jako lahodný nápoj, pokud trpíte stresem, zejména tím, který je spojen s nespavostí či bušením srdce. Dříve se v odvarech z květů koupaly také malé děti, které měly neklidný spánek.

Sušení lipových květů

Lipové květy je velice snadné usušit. Čerstvě sklizené květiny položte rovnoměrně na kus čistého materiálu (čisté plátno, noviny, papírové ubrousky). Vystavte je přímému slunečnímu záření. Usychají velice snadno a rychle: v okamžiku, kdy se vám na dotyk začnou drolit mezi prsty téměř na prášek, jsou dobře usušené. Opatrně je dejte do vzduchotěsné nádoby a skladujte na chladném a tmavém místě.

Lípa srdčitá

Nápoj proti stresu

Nyní vám představíme elixír, který byste měli používat, pokud se chcete zbavit stresu. Budete potřebovat:

  • 2 hrsti čerstvých nebo sušených lipových květů,
  • 1,5 litru vody.

Květy dejte do velkého hrnce a zalijte je studenou vodou. Přiveďte k varu, přikryjte poklicí a snižte teplotu. Po dvaceti minutách odstavte a nechte přikryté odstát přes noc. Poté slijte přes plátýnko a květy co nejvíce vymačkejte. Poté už je můžete vyhodit. Odvar, který ihned nespotřebujete, udržujte v lednici po dobu maximálně čtyř dnů.

Jak odvar používat?

Přidejte si sklenici odvaru do vany nebo podle potřeby užívejte dvě polévkové lžíce. Alternativně můžete zmrazit v tvořítkách na led pro pozdější potřebu. Stačí přidat jednu kostku do horkého nebo studeného šálku vody.

Lipový elixír na nachlazení a chřipku

Lípa napomáhá pocení, proto se používá také při horečce. Když jste nachlazení nebo máte chřipku, měli byste v ideálním případě odpočívat a „potit se“. Lípa také usnadňuje klidný hojivý spánek. Použijte odvar z předchozího receptu (cca dvě lžíce) a přidejte k němu 50 ml padesáti procentního rumu (klidně s příchutí) a hrnek dolijte horkou vodou. Tento elixír samozřejmě není vhodný pro děti.

Jak uvařit lipový čaj?

Pokud si chcete připravit šálek lipového čaje, není nic jednoduššího! Stačí si do hrnku dát dva až čtyři gramy (pro děti určitě pouze dva gramy) sušených lipových květů a zalít horkou vodou. Nechte deset minut vylouhovat a poté přeceďte. Čaj můžete ochutit tak, jak jste zvyklí – cukrem, medem, jiným sladidlem nebo dokonce mlékem. Vzhledem k tomu, že lipový čaj má velmi mírné účinky, mohou jej užívat děti již od jednoho roku.

Lípa na podzim

Doporučené množství a případná nebezpečí

Lipové květy můžete užívat hned v několika formách, takže se vždycky řiďte tím, co je uvedeno jako doporučené dávkování v příbalovém letáku. V případě nasbíraných květů, by dávka v jednom čaji (nebo jiných přípravcích) neměla přesahovat dva až čtyři gramy denně. Vzhledem k nedostatku informací by lipový květ neměly užívat těhotné ani kojící ženy. Možné je i nebezpečí pro pacienty trpícími kardiovaskulárními chorobami – podle některých studií může být lipový květ kardiotonický.

Vedlejší účinky

Časté používání čajů z lipových květů je spojováno s poškozením srdce, které se vyskytuje ve vzácných případech. Existují zprávy o specifické toxicitě, jako je kontaktní kopřivka či alergie na ovocné oleje Tilia.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno