Listerie: její příznaky a léčba

O listerii jste už nepochybně slyšeli například ve zprávách v souvislosti s informacemi o nakažených jedincích. Jedná se o choulostivé téma, protože je většinou spojováno s nákazou skrz potraviny. Dnes si povíme, co to vlastně listerie je, kde se nejčastěji vyskytuje a pro koho může být nebezpečná. Nezapomene ani na léčbu.

Je panika na místě?

Listerie jsou vlastně bakterie, které nám lidem dokáží pořádně zavařit. Rod listerie pod sebou skrývá celkemPetriho miska s vzorkem bakterií šest druhů, z toho jsou jen dva nebezpečné pro zvířata a jen jeden pro zvířata i lidi zároveň. Často se stává, že jsou zvířata přenašeči, aniž by byla nemocná. Přenašeči bez příznaků se však objevují i mezi lidmi.

Listerie se vyskytuje v půdě, vodě a výkalech některých zvířat. My lidé se proto můžeme nakazit z vody, od našich zvířecích přátel a to především skrz nakažené kravské mléko a konečně z potravin pěstovaných na poli. Některá pole jsou stále hnojená zvířecím trusem a pokud je nakažený, přejde listerie i do plodin. Přežívají přibližně od 2 do + 45 stupňů Celsia.

Rádi bychom zdůraznili, že v České republice a obecně v celé Evropské unii panují velice přísná pravidla na pěstování a zpracování potravin. Riziko nákazy je tak minimální. Přesto by se nejvíce ohrožené skupiny měly mít na pozoru a dodržovat základní pravidla hygieny a nakupování.

Nejčastější příznaky

Ten, kdo se nakazí listerií, si většinou užije pár nepříjemných dní. Mezi příznaky totiž patří horečka, bolesti svalů, silné průjmy i nechutenství. Někdy jsou příznaky slabé nebo žádné, jindy může nemoc až ohrozit pacientův život. V krajních případech dochází k otupujícím bolestem hlavy, stavům zmatenosti a nepříjemným křečím.

Většina lidí si nákazu listerií splete s chřipkou nebo střevní virózou. Jindy se pacienti neobejdou bez dávky antibiotik a pár týdnům na lůžku.

Kde všude může číhat a koho nejvíce ohrožuje?

Připravili jsme pro vás seznam potravin, které mohou být při nedodržení hygienických podmínek nakažené listerií. U nich si dávejte při nákupu zvláště velký pozor na jejich původ, vzhled a způsob skladování.

·         syrové maso

·         syrová i mražená zelenina

·         sýry z nepasterizovaného mléka

·         tepelně nezpracované masné výrobky (syrové klobásy atd.)

·         paštiky, jelita a samozřejmě také rybí maso a výrobky z něj

Zdravého člověka jakéhokoliv věku, který má dobré zažívání, listerie příliš neohrozí. Hůře na tom jsou lidé s oslabenou imunitou – HIV, chemoterapie, autoimunitní onemocnění…

Velké nebezpečí pak číhá na těhotné matky. Listerie totiž ohrožuje i nenarozené dítě, které nemusí nákazu v břiše matky přežít. V těhotenství si tedy dávejte speciálně záležet při výběru surovin a dokonalém tepelném zpracování jídla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno