Bakterii Escherichia coli máme běžně obsaženou v zažívacím traktu. Slouží k ochraně střev a přispívá k jejich správnému fungování, produkuje vitamín K a podporuje srážlivost krve – pro organismus je tedy nezbytná. Jestliže se ale dostane do močového ústrojí, vznikají zdravotní obtíže, které mohou vyústit až v nebezpečné infekční onemocnění ledvin.
Nejčastější příčina zánětů močových cest
Pokud se bakterie Escherichia coli přesune do močového ústrojí, obvykle způsobí nepříjemný zánět močových cest. Příčinou těchto potíží je až u 80 % případů. Pacienti většinou pociťují pálení a řezání při močení, časté nutkání k močení, bolí je oblast podbřišku, mohou být malátní, mít teplotu. Jestliže se s podobnými problémy potýkáte i vy, neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud nemoc podceníte, vystavujete se riziku vzniku chronického výskytu nebo dokonce neplodnosti.
Kdo si musí dát na bakterii Escherichia coli obzvlášť pozor?
- ženy a zejména těhotné
- muži s onemocněním prostaty
- osoby s problematickou funkčností močového ústrojí
Léčba zánětu močových cest
Pokud se vydáte k lékaři, ten nejspíš nechá udělat laboratorní rozbor moči, aby odhalil, zda se v ní Escherichia coli rozmnožila. Při prokázání přítomnosti se pravděpodobně na určení vhodné léčby dostanete k urologovi či gynekologovi. Zpravidla vám odborník nasadí antibiotika, která zaberou už po pár dnech. Celkově léčba trvá zhruba týden, samozřejmě za předpokladu, že nevzniknou nečekané komplikace. Důležité ale je, aby byl zánět skutečně vyléčený, proto je po doužívání léků potřeba znovu provést rozbory moči.
Pomoc přírodní cestou
Ačkoliv zásadní jsou metody konvenční medicíny, můžete proces léčby podpořit i bylinkami. Nejznámější jsou v tomto ohledu brusinky a doplňky z nich vyrobené. Na trhu jsou k dostání také různé speciální urologické čaje. Základem je kvalitní pitný režim, aby došlo k pravidelnému a dokonalému proplachování močového měchýře.
Prevence zánětu močových cest
Samozřejmě nejlepší variantu představuje stav, kdy bakterii Escherichia coli nedáte žádnou šanci, aby vás jakkoliv ohrozila. Někdy totiž stačí opravdu málo, pozměnit zažité návyky, přidat nová opatření a výsledek s upevněním zdraví se za krátkou dobu zcela jistě dostaví. Přečtěte si hlavní zásady prevence zánětů močových cest:
- Pečlivě dodržujte osobní hygienu.
- Nezapomínejte na mytí rukou po návštěvě WC a veřejných míst.
- Vyvarujte se střídání sexuálních partnerů a při styku používejte ochranu, zvláště u análního.
- Pijte dostatečné množství tekutin.
- Dbejte na to, abyste neprochladli sezením na chladných místech.