Co značí neustálé pokašlávání

Potřeba neustále uvolňovat horní cesty dýchací jemným pokašláváním může mít mnoho příčin. Od těch banálních až po velmi vážné, které by nikdo neměl podceňovat. Z této rozmanitosti však vyplývá, že rozeznat závažnost tohoto projevu bývá obtížné. V tomto článku shrneme nejběžnější důvody častého pokašlávání a poradíme, kdy s tímto problémem navštívit lékaře.

Existuje celá řada příčin

Kašel sám o sobě je příznakem, co se vztahuje k řadě chorob týkajících se dýchacího ústrojí. Vyskytuje se při probíhající nemoci, ale i po ní jako pozůstatek podráždění daných cest. Pokud ale nedoprovází žádné „viditelné“ onemocnění, může být upozorněním na rozvíjející se nebo prozatím úplně skrytý problém.

Někdy se časté pokašlávání také pojí s překážkou uvízlou v dýchacích cestách po vdechnutí. Výjimečné nebývá ani pokašlávání jako reakce na užití vybraného léku. U některých jedinců a především dětí se jedná o tik či zlozvyk (hovoříme pak o tzv. tikovém kašli), který si daná osoba vypěstovala jako odpověď na typické situace (s nudou, nervozitou, strachem, vzrušením a silnými emocemi apod). Co se týče konkrétních zdravotních příčin, o těch se dozvíte dále.

Pokašlávání jako znak nemoci

Může jít o příznak:

  • nachlazení,
  • karcinomu plic (časem nabírá na intenzitě a může ho pak doprovázet i vykašlávání hlenu s příměsí krve),
  • refluxu jícnu,
  • alergie,
  • zánětu průdušek,
  • srdečního selhávání,
  • plicní embolie,
  • tuberkulózy.Při dlouhodobém kašlání je potřeba navštívit lékaře, který si vás poslechne

Nutno podotknout, že časté pokašlávání trápí kuřáky, kdy jejich plíce mají tendenci „očisťovat“ se od nečistot, které zanechává právě kouření.

Kdy zpozornět a navštívit lékaře

Jestliže nutkání odkašlávat si přetrvává déle jak několik týdnů, vydejte se ke svému ošetřujícímu lékaři. Varovným znamením je také nepřemožitelná potřeba kašlat ihned po probuzení. Samozřejmě vyhledejte lékaře i tehdy, když se objeví hlen nebo krev.

Obecně se tedy jedná o situaci, kdy má pokašlávání déletrvající tendenci nebo postupně nabírá na intenzitě a mění se k horšímu – ze suchého se stává vlhký. Konzultaci s odborníkem byste však neměli oddalovat i kvůli svému okolí, pro které bývá vaše pokašlávání nepříjemné a rušivé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno